$2,299.00
29.3 Cu. Ft. Standard Depth Dual Ice 3-Door French Door Refrigerator - MRF29D6AST

















+7more
29.3 Cu. Ft. Standard Depth Dual Ice 3-Door French Door Refrigerator
Model: MRF29D6AST
$2,299.00
Key Features
Jumbo 29.3 Cu. Ft. Capacity
Convenient Click & Glide Bin
Dual Ice Maker
Description
The Midea 29.3 Cu Ft Jumbo Capacity French Door Refrigerator features a spacious interior that makes it perfect for keeping your kitchen stocked. Enjoy the ultimate convenience of dual ice makers, which ensure that you’ll always have ice ready for everyday use or entertaining guests. A built-in water dispenser delivers fresh, filtered water instantly. The Click & Glide Door Bin offers customizable storage for gallon-sized containers and other large items, while the adjustable slide-in shelf creates more room on the shelf below. Bright LED lighting illuminates the refrigerator's interior from multiple angles, ensuring that you always find exactly what you're looking for. Stay connected and in control with SmartHome app connectivity, which allows you to monitor and adjust the unit’s settings from your mobile device. This energy-efficient refrigerator is covered by a 2-year parts and labor warranty, double the industry standard.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Jumbo 29.3 Cu. Ft. Capacity
Convenient Click & Glide Bin
Dual Ice Maker
Specifications
Specifications
| Capacity (Cu. Ft.) | 29.3 |
| Freezer Capacity | 10.35 |
| Refrigerator Capacity | 18.95 |
Features
| Can Storage | Yes |
| Vegetable Crisper Cover | Yes, Sliding |
| Door Shelves | Yes, 8 |
| Dispenser | Yes, Ice & Water |
| Interior Cabinet Shelves | Adjustable |
| Interior Cabinet Shelves | Adjustable |
| Electronic Controls | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Smartphone App | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Auto Defrost | Yes |
| Gallon Storage | Yes, 7 |
| Handle Type | Bar Handle (Refrigerator), Recessed (Freezer) |
| Humidity Controlled Crisper Drawers | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Rollers | Yes |
| Utility Deli Drawer | Yes |
| Utility/Deli Drawer | Yes |
Performance
| Energy Star | Yes |
| Energy Consumption (kWh yr) | 782 |
| Electrical Requirements | 115V/60Hz |
| Refrigerant | R600a |
| Safety Certification | UL |
| Operating Temperature | R: 34ºF-44ºF / F: -7ºF -7ºF |
| Energy Consumption (kWh/yr) | 782 |
Warranty
| Parts and Labor | 2 Year Limited Warranty, parts and labor. Committed to the highest quality products and services with double the warranty. *Valid on products purchased on or after January 1, 2024. |
Other
| Product Dimensions (in) W*D*H | 35.8" x 36.1" x 69.9" |
| Packaging Dimensions (W*D*H) inches | 38.5" x 36.2" x 73.6" |
| Warranty | 1 Year |
| California Prop 65 | https://oehha.ca.gov/proposition-65 |
| Disclaimer | "*Based on grocery bag size of 1 cu ft*" |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | 36.1 in. |
| Weight | 369 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 41.1 in. |
| Shipping Weight | 375 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 375 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










