22.4 Cu. Ft. Counter-Depth French Door Refrigerator - FGHG2368TF
22.4 Cu. Ft. Counter-Depth French Door Refrigerator
Model: FGHG2368TF











22.4 Cu. Ft. Counter-Depth French Door Refrigerator
Model: FGHG2368TF
Depth : Counter Depth
Key Features
Smudge-Proof® Stainless Steel
Effortless™ Glide Crisper Drawers
Full-Width Cool-Zone™ Drawer
Counter Depth Design
PureAir Ultra® II Filters
CrispSeal™
Express-Select® Controls
Store-More™ Shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Effortless™ Glide Crisper Drawers
Our humidity-controlled crisper drawers can be configured any number of ways, either side-by-side or stacked on top of each other so you can organize your refrigerator the way you want.
Full-Width Cool-Zone™ Drawer
A large capacity Cool Zone™ drawer extends completely and provides space to easily store anything from sheet cakes and large platters to snacks and juice boxes.
Counter Depth Design
Maximize your kitchen space with our counter-depth design that gives you over 4 inches of kitchen floor space back while still offering over 100 ways to organize.
PureAir Ultra® II Filters
Our PureAir Ultra® air filters effortlessly keep the air in your refrigerator fresh.
CrispSeal™
Humidity controlled crispers maintain moisture for market fresh produce.
Express-Select® Controls
Easily select options with the touch of a button.
Store-More™ Shelves
More space to store your food with edge-to-edge shelves.
Even Temp™
Maintain an even temperature throughout the refrigerator.
Adjustable Interior Storage
Over 100 ways to organize and customize your refrigerator.
PureSource Ultra®II Ice & Water Filtration
Discover how our genuine filtration works to keep your water cleaner. PureSource Ultra® II Water Filters remove 99.3% of lead and 99.9% of cysts from your household water.
Freezer Basket with Divider
Deep freezer storage with adjustable divider keeps food organized and accessible.
Effortless™ Glide Freezer Drawers
Drawers glide out smoothly and fully extend, giving you easy access to what's inside.
Specifications
Other
| Annual Energy | 589 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-134 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 6.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 15.61 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 22.4 Cu. Ft. |
Controls
| Air Filter Indicator | Yes |
| Control Location | Side of Door |
| Digital Display | No |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Water Filter Indicator | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | Yes |
Dispenser
| Dispenser | No |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Stops | No |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
Garage Ready
| Basket Divider | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
Ice Maker
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Frozen Section |
| Second Ice Maker | No |
Refrigerator
| Air Filter | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable 2 Liter Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 4 |
| Number of Other Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 4 |
| Number of Crispers | 2 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 327.75 lbs. |
| Height With Hinge | 70 3/16" |
| Height Without Hinge | 69 7/8" |
| Width of Cabinet | 36" |
| Depth With Door | 28 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 42 1/2" |
| Depth With Door and Handle | 31" |
| Depth With Drawer Open | 45 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 367.75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 367.75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 562.01 lbs. |
| Total of Cubes | 45.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 562.01 lbs. |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 69 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 42 1/2" |
| Freezer Capacity | 6.8 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 15.61 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 22.4 Cu. Ft. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










