27" Wide French Door Refrigerator-Freezer - FDRD15SS
Key Features
ENERGY STAR certified
Counter depth
Stainless steel doors
Bottom freezer drawers
Digital thermostats
Adjustable glass shelves
Adjustable shelf depth
Adjustable door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Counter depth
Sized at just under 27" deep for an easy fit in space-challenged kitchens, with a 24.5" depth from the rear to doors
Stainless steel doors
Professional look with a French door swing on the refrigerator section brings a modern touch to any kitchen
Bottom freezer drawers
Two slide-out freezer drawers help you maximize storage for easier accessibility
Digital thermostats
Separate digital controls located on the door let you adjust the refrigerator and freezer sections, with a digital display for added convenience
Adjustable glass shelves
Spill-proof safety glass for durable and easy-to-clean storage that can be rearranged as needed, with a steel front trim for an attractive accent
Adjustable shelf depth
One glass shelf can be separated at the middle to create two shallower depth shelves, perfect for opening the refrigerator up to store taller items
Adjustable door storage
Eight door racks can be adjusted in height to accommodate a variety of sizes
Dual crispers
Two clear drawers helps to ensure the optimum storage of fruits and vegetables
Deli drawer
Slide-out drawer allows you to store meats and other deli items at a slightly colder temperature for long-lasting freshness
Interior LED refrigerator light
Automatically illuminates when you open the door
Open door alarm
Audible alarm will alert if the doors have been left ajar for over 3 minutes
Sliding freezer shelf
Freezer compartment includes a removable slide-out bin that sits at the top of the freezer, making it easier to reach commonly accessed items without reaching all the way down into the drawer
No-frost operation
Frost-free operation for minimum user maintenance
Fast freeze
Allows you to rapidly cool the freezer section, ideal for bringing newly loaded groceries to a safer storage temperature
Sealed back
Space-saving convenience with easier cleanability
Fully finished cabinet
Smooth cabinet in an attractive deep gray finish allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 26.88 in. |
| Height | 71 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 220 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 367.28 lbs. |
| Total of Cubes | 29.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 367.28 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 71.0" (180 cm) |
| Width | 26.88" (68 cm) |
| Width with Door Open | 27.88" (71 cm) |
| Depth | 26.75" (68 cm) |
| Depth with Handle | 28.0" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.5" (103 cm) |
| Capacity | 13.7 cu.ft. (388 L) |
| Defrost Type | Frost-Free/Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 414.0kWh/year |
| Amps | 2.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 220.0 lbs. (100 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059303 |
| Door Swing | French |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 33.75" (86 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 23.0" (58 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 20.63" (52 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 8.93 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 8 |
| Refrigerator - Temperature Range | 34º to 46ºF |
| Freezer - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Freezer - Capacity | 4.77 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.9 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -6º to 6ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


































