$2,280.00
27.5" Wide French Door Refrigerator-Freezer - FDRD152PL
$2,280.00
Key Features
Counter depth
Digital controls
Stainless steel look
Bottom freezer drawers
Clear slide-out freezer trays
Adjustable glass shelves
Door storage
Crisper drawer
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Counter depth
Sized at just under 27" deep for an easy fit in space-challenged kitchens, with a 23.63" depth from the rear to doors
Digital controls
Interior control panel with easy touch settings to adjust the refrigerator and freezer compartments as needed
Stainless steel look
Doors offer the look of stainless steel complete with a horizontal grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Bottom freezer drawers
Two slide-out freezer drawers help you maximize storage for easier accessibility
Clear slide-out freezer trays
Each freezer drawer includes a sliding top tray that fully extends with the drawer for added storage convenience
Adjustable glass shelves
Spill-proof safety glass for durable and easy-to-clean storage that can be rearranged as needed
Door storage
Each door includes three removable racks
Crisper drawer
Large clear crisper offers plenty of space to store fruits and vegetables
Interior LED refrigerator light
Automatically illuminates when you open the door
Open door alarm
Audible alarm will alert if the doors have been left ajar for over 2 minutes
No-frost operation
Frost-free operation for minimum user maintenance
Super Freeze & Super Cool functions
Special settings allow you to run either compartment at colder temperatures for a set amount of time, ideal for bringing groceries to colder temperature quickly
Energy saving function
Setting allows you to reduce the energy consumption during long periods of inactivity
Sealed back
Space-saving convenience with easier cleanability
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Fully finished cabinet
Textured cabinet in an attractive deep gray finish allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 26.88 in. |
| Weight | 189 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 369.6 lbs. |
| Total of Cubes | 29.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 369.6 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 69.5" (177 cm) |
| Height to Hinge Cap | 70.63" (179 cm) |
| Nominal Width | 28.0" (71 cm) |
| Width | 27.5" (70 cm) |
| Width with Door Open | 29.5" (75 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.88" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.0" (99 cm) |
| Capacity | 14.8 cu.ft. (419 L) |
| Defrost Type | Frost-Free/Automatic |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 483.0kWh/year |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 189.0 lbs. (86 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101079394 |
| Door Swing | French |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 32.5" (83 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 24.0" (61 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 9.5 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 6 |
| Refrigerator - Temperature Range | 34º to 46ºF |
| Freezer - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.5" (37 cm) |
| Freezer - Capacity | 5.3 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Drawers |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.2 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -6º to 6ºF |
| Interior Height - Drawer 1 | 11.0" (28 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 19.5" (50 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 14.5" (37 cm) |
| Interior Height - Drawer 2 | 7.5" (19 cm) |
| Interior Width - Drawer 2 | 19.5" (50 cm) |
| Interior Depth - Drawer 2 | 14.5" (37 cm) |
| Compressor Step Height | 5.0" (13 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.0" (8 cm) |
| Sound Level | 32.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



























