$6,149.99
- RCFVLSN18
$6,149.99
Key Features
Panel Ready Column Design
Expansive Temperature Settings
Automatic Ice Maker
Multiple Drawer Options
Graphite Gray Interior
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Panel Ready Column Design
Create a seamless look in your kitchen with a true flush column installation paired with countless door panel options for a fully integrated look
Expansive Temperature Settings
Comfortably store frozen items inside a 12.4 cu. ft. ZLINE Column Freezer with a temperature range between 7°F and -11°F
Automatic Ice Maker
A built-in ice maker creates up to 4 pounds of ice daily and is served by a replaceable water filter
Multiple Drawer Options
Organize frozen food and shorter items inside 1 small full-width drawer or taller items inside 2 large full-width drawers
Graphite Gray Interior
ZLINE’s Graphite Gray interior is an upscale finish that offers a colorful contrast when storing your favorite foods, beverages, and other items
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.75 Inch |
| Shipping Height | 88.56 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 290.46 lbs |
| Total of Shipping Weight | 290.46 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 Inch |
| Height | 83.56 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 250.46 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 248.76 Ibs |
| Total of Cubes | 20.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 248.76 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 17.75 in. W x 23.31 in. D x 83.56 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 17.75 |
| Product Height (in.): | 83.5625 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 43.4375 |
| Cut-out Dimensions: | 18.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 18 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Freezer Capacity: | 8.6 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 452 kWh/ year |
| Ice Shape: | Cube |
| Door Style: | Single Door (Left Hinge) |
| Depth Type: | Counter Depth |
| Interior Finish: | Gray Interior with Stainless Steel Back Panel, RAL7012 Color Code |
| Product Weight (lb.): | 250.46 |
| Decibels: | 41 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 115V/60Hz |
| Amps: | 2A |
| Lights: | 4 (3 along the walls and ceiling and a 4th below the control panel) |
| Freezer Drawer Bins: | 3 |
| Ice Amount Per Day: | 3.9 lbs |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
































