28" Wide Bottom Freezer Refrigerator - FFBF279SSXIMLHD
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
28" Wide Bottom Freezer Refrigerator
Model: FFBF279SSXIMLHD








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
28" Wide Bottom Freezer Refrigerator
Model: FFBF279SSXIMLHD
Description
Summit's counter depth series of frost-free refrigerator-freezers provides attractive, user-friendly, and efficient solutions to bringing full storage convenience to small kitchen spaces. The FFBF279SSXIMLHD is conveniently sized at 27 5/8 inches wide and just under 27 inches deep, with a generous 14.6 cu.ft. capacity to meet a family's storage needs in minimum floor space. Stainless steel doors feature an attractive horizontal grain, with a textured platinum cabinet for a great look in any kitchen. This unit has side pocket handles and interior controls for a clean look. The sealed back offers added space savings and easier cleanup. NOTE: This unit has a left hand door swing Inside, the FFBF279SSXIMLHD utilizes frost-free operation for low maintenance use. The digital controls ensure easy temperature management. It also includes a holiday setting, which allows the refrigerator to run at warmer temperatures to help save energy when not in use during vacation or other extended periods of inactivity. The refrigerator section features automatic LED lighting for an attractive, energy efficient view. Adjustable glass shelves and a full-width crisper drawer ensure easy storage. The door includes three full shelves and two adjustable half racks to best accommodate bottles and other condiments. The large freezer section features a factory-installed icemaker to keep a steady supply of crescent cubes on hand at all times. A side-out drawer in clear plastic helps to protect stored items from warmer temperature when the door is opened. A "super freeze" setting lets you run the freezer at colder temperatures, an ideal feature when loading new groceries. With its unique footprint and fully featured design, the FFBF279SSXIMLHD is a great solution for apartments and other space-challenged kitchens in need of a fully functioning refrigerator in a slim-fitting size.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 67.0" (170 cm) |
| Height of Cabinet | 67.0" (170 cm) |
| Height to Hinge Cap | 67.63" (172 cm) |
| Nominal Width | 28.0" (71 cm) |
| Width | 27.63" (70 cm) |
| Width with Door Open | 28.63" (73 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 52.5" (133 cm) |
| Capacity | 14.6 cu.ft. (413 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Platinum |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 507.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 177.0 lbs. (80 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101089713 |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 36.75" (93 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 24.0" (61 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.5" (55 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 10.74 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 21.5" (55 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.0" (56 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.86 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.69 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -11 to +5ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










