28" Wide Built-In Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker - FFBF279SSIM
28" Wide Built-In Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker
Model: FFBF279SSIM










28" Wide Built-In Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker
Model: FFBF279SSIM
Key Features
Factory installed icemaker
Stainless steel doors
Adjustable glass shelves
Large capacity
Frost-free operation
Digital temperature control
Interior LED lighting
Transparent freezer drawer
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Factory installed icemaker
Freezer includes an icemaker that produces up to 8 lbs. of crescent ice
Stainless steel doors
Stainless steel doors with a gentle curve offer a professional look for any kitchen
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Large capacity
Nearly 15 cu.ft. of storage inside a slim 27.63" W x 26.75" D footprint
Frost-free operation
No-frost operation ensures reduced maintenance
Digital temperature control
Innovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator and freezer temperature at the touch of a button
Interior LED lighting
Refrigerator section includes automatic LED lighting for an energy efficient view
Transparent freezer drawer
Unique freezer design keeps the cold inside, even when the door is opened
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Ultra quiet operation
Variable speed compressor design helps to reduce noise level
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Adjustable door storage
Two half racks can be adjusted to best accommodate different sized bottles
Full-width door racks
Includes three large door shelves ideal for keeping bottles and condiments in easy reach
Holiday setting
Energy saving function lets you run the refrigerator at a warmer temperature to save energy during vacation or other periods when the unit is not in use
Super freeze setting
Allows you to run the freezer at colder temperatures for up to 52 hours
Fully finished cabinet
Textured cabinet in an attractive deep gray finish
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27.63 in. |
| Height | 67 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 180 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 356.26 lbs. |
| Total of Cubes | 28.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 356.26 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 67.0" (170 cm) |
| Height to Hinge Cap | 67.63" (172 cm) |
| Width | 27.63" (70 cm) |
| Width with Door Open | 28.63" (73 cm) |
| Depth | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 52.5" (133 cm) |
| Capacity | 14.8 cu.ft. (419 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Platinum |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 511.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 180.0 lbs. (82 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101064369 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 36.75" (93 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 24.0" (61 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.5" (55 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 10.84 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 21.5" (55 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.0" (56 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.96 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.69 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -11 to +5ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










