24" Wide Built-In Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker - FFBF249SSBIIM
24" Wide Built-In Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker
Model: FFBF249SSBIIM














24" Wide Built-In Bottom Freezer Refrigerator With Icemaker
Model: FFBF249SSBIIM
Key Features
Built-in capable
Adaptive intelligent technology
Factory installed icemaker
Bottom freezer
Digital thermostats
Wine shelf
Adjustable glass shelves
Adjustable door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Front-breathing design allows fully integrated installation
Adaptive intelligent technology
Innovative sensor technology allows the unit to adjust to your habits, reading your patterns to manage the temperature based on the frequency of door openings and grocery loading
Factory installed icemaker
Large icemaker in freezer ensures a steady supply of ice cubes
Bottom freezer
Convenient design keeps all refrigerated storage at eye level for easier use
Digital thermostats
Separate digital controls located on the door let you adjust the refrigerator and freezer sections, with a digital display for added convenience
Wine shelf
Store bottles safely on an adjustable scalloped steel rack
Adjustable glass shelves
Spill-proof safety glass for durable and easy-to-clean storage that can be rearranged as needed
Adjustable door storage
Three door racks can be adjusted in height to accommodate a variety of sizes
Humidity controlled crisper
Large crisper drawer allows you to ensure the optimum storage of fruits and vegetables
Fixed bottle door rack
Lower door rack is ideal for storing tall condiments
ZeroZone deli drawer
Slide-out drawer allows you to store meats and other deli items at a slightly colder temperature for long-lasting freshness
Interior LED refrigerator light
Automatically illuminates when you open the door
Open door alarm
Audible and visual alarm will alert if the doors have been left ajar for over 2 minutes
Removable transparent freezer drawers
Unique freezer design keeps the cold inside, even when the door is opened
High temperature alarm
Audible and visual alarms will alert if the temperature in the refrigerator or freezer compartment is too high
Intensive cooling & freezing function
Allows you to rapidly cool the refrigerator or freezer section, ideal for bringing newly loaded groceries to a safer storage temperature
No-frost operation
Frost-free freezer section and automatic defrost refrigerator offer low maintenance operation
Child lock
Temperature controls include a locking function to prevent accidental setting changes
Factory reversible door swing
Unit ships RHD unless ordered reversed in our factory. The doors are not user-reversible
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Stainless steel doors
Professional look in high quality stainless steel, with a unique curve to add a modern touch to any kitchen
Multibox storage container
Removable container with a silicone lid and air-tight seal offers a convenient way to store smaller food items with a strong odor, such as blue-vein cheeses or onions
LED visual alarms
All alarms are both audible and visual, with lamps in the control panel that will illuminate when the alarm is sounded
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 73.88 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 175 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 317.13 lbs. |
| Total of Cubes | 25.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 317.13 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 73.88" (188 cm) |
| Height to Hinge Cap | 74.38" (189 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Width with Door Open | 24.63" (63 cm) |
| Depth | 25.25" (64 cm) |
| Depth with Handle | 27.25" (69 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 10.8 cu.ft. (306 L) |
| Defrost Type | Frost-Free/Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Platinum |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 487.2kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 175.0 lbs. (79 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101054827 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 4 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 38.5" (98 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.25" (49 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 7.8 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass and Scalloped |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 34º to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 24.0" (61 cm) |
| Freezer - Interior Width | 16.5" (42 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.0 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 5.11 oz. |
| High Side PSI | 215.0 |
| Low Side PSI | 36.0 |
| Level Legs | 2 |
| Condensor Location | Rear of Unit |
| Freezer - Temperature Range | -6º to 6ºF |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 16.5" (42 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










