24" Wide Bottom Freezer Refrigerator - FFBF192SS
24" Wide Bottom Freezer Refrigerator
Model: FFBF192SS




















24" Wide Bottom Freezer Refrigerator
Model: FFBF192SS
Key Features
Counter depth
ENERGY STAR certified
Bottom freezer
Digital thermostats
Full capacity in slim fit
Frost-free operation
Door storage
Crisper drawer
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Counter depth
Sized at 25" deep for an easier fit in space-challenged kitchens
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Bottom freezer
Convenient design keeps all refrigerated storage at eye level for easier use
Digital thermostats
Separate digital controls let you adjust the refrigerator and freezer sections, with a digital display viewable in Celsius or Fahrenheit
Full capacity in slim fit
Unique size offers a full 12.5 cu.ft. capacity in less than 24" of width
Frost-free operation
Eliminates the need to manually defrost the refrigerator or freezer section
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Space-saving design
Crisper drawers slide out with the doors open at 90º for easier use in smaller kitchens
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Meat & fish drawer
Slide-out drawer maintains a slightly colder temperature to create the right conditions for defrosting meat and keeping items in a semi-frozen state
Removable transparent freezer drawers
Unique freezer design keeps the cold inside, even when the door is opened
LED lighting
Automatically illuminates when you open the door
Stainless steel look
Doors offer the look of stainless steel complete with a horizontal grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Open door alarm
Audible alarm will sound if either door is left ajar for over two minutes
Holiday setting
Allows you to disable the refrigerator while keeping the freezer functioning, perfect for use during vacation or downtime when you may want to keep items frozen but save on energy usage in the fresh food section
Super Cool function
Allows you to rapidly cool the refrigerator section to 35.6ºF. Ideal for bringing newly loaded groceries to a safer storage temperature
Super Freeze function
Allows you to rapidly cool the freezer to -12ºF as needed
Integrative ice box included
Removable ice box lets you fill up cube trays and drop the cubes into a handy box when they are frozen.
Sealed back
Easier cleanup with a flat back design
Bottle holder
Includes a scalloped shelf ideal for storing wine and other bottled beverages horizontally
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Fully finished cabinet
Textured cabinet in an attractive deep gray finish
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 78 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 183 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 331.5 lbs. |
| Total of Cubes | 26.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 331.5 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 78.0" (198 cm) |
| Height to Hinge Cap | 78.63" (200 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 27.0" (69 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.63" (118 cm) |
| Capacity | 12.5 cu.ft. (354 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Platinum |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 405.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 183.0 lbs. (83 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101058061 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 5 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 42.0" (107 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.25" (49 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 8.9 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 4 |
| Refrigerator - Temperature Range | 2 to 8ºC |
| Freezer - Interior Height | 24.63" (63 cm) |
| Freezer - Interior Width | 16.5" (42 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.63" (37 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.6 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.6 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -15 to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










