28" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer - FFBF154SS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
28" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer
Model: FFBF154SS













+3more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
28" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer
Model: FFBF154SS
Description
Summit's fully-featured, European-made bottom freezer refrigerators are specially designed to bring true convenience to any kitchen. The ENERGY STAR certified FFBF154SS is conveniently sized at 27.5" wide and just under 28" deep. Stainless steel doors feature a pocket handles and an attractive horizontal grain, with a smooth silver cabinet for a stylish modern look in any kitchen. The sealed back offers added space savings and easier cleanup. The doors are user-reversible to best suit your space. Inside, the FFBF154SS boasts a generous 15.1 cu.ft of storage space to meet the storage needs of any family, no matter the size. This model utilizes frost-free operation for low maintenance use. The digital controls ensure easy and intuitive temperature management. The fresh food section has LED lighting for an attractive, energy-efficient view. The interior includes three adjustable glass shelves and a full-width, humidity-controlled crisper drawer for easy produce storage. The door includes three full shelves to safely store bottles and other condiments. The bottom rack accommodates gallon-sized containers. The FFBF154SS's large freezer section features two plastic slide-out drawers that help protect your stored items from warmer temperatures when the door is opened. A SuperFreeze setting lets you run the freezer at colder temperatures, ideal for freezing newly loaded groceries. With its ENERGY STAR certified performance, attractive design, and convenient features, the FFBF154SS is the ideal choice for apartments looking for an energy-efficient refrigerator-freezer. For this unit in a classic white finish, see model FFBF151W. Explore summitappliance.com to browse our complete series of apartment-sized refrigerators.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 68.0" (173 cm) |
| Height of Cabinet | 67.5" (171 cm) |
| Height to Hinge Cap | 68.0" (173 cm) |
| Nominal Width | 28.0" (71 cm) |
| Width | 27.5" (70 cm) |
| Nominal Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth | 27.88" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 56.38" (143 cm) |
| Capacity | 15.1 cu.ft. (428 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Silver |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 429.0kWh/year |
| Amps | 2.13 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 167.0 lbs. (76 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101147574 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 2 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Plastic |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 37.13" (94 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 23.25" (59 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.5" (55 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 10.0" (25 cm) |
| Freezer - Interior Width | 21.5" (55 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.0" (41 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Drawers |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66 oz. |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 21.5" (55 cm) |
| Compressor Step Depth | 11.25" (29 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










