28" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer - FFBF151WLHD
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
28" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer
Model: FFBF151WLHD

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
28" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer
Model: FFBF151WLHD
Description
Summit's fully-featured, European-made bottom freezer refrigerators are specially designed to bring true convenience to any kitchen. The ENERGY STAR certified FFBF151WLHD is conveniently sized at 27.5" wide and just under 28" deep. The smooth white exterior and pocket handles offer contemporary kitchens a traditional aesthetic. The sealed back offers added space savings and easier cleanup. This unit comes with a left hand door swing. Inside, the FFBF151WLHD boasts a generous 15.1 cu.ft of storage space to meet the storage needs of any family, no matter the size. This model utilizes frost-free operation for low maintenance use. The digital controls ensure easy and intuitive temperature management. The fresh food section has LED lighting for an attractive, energy-efficient view. The interior includes three adjustable glass shelves and a full-width, humidity-controlled crisper drawer for easy produce storage. The door includes three full shelves to safely store bottles and other condiments. The bottom rack accommodates gallon-sized containers. The FFBF151WLHD 's large freezer section features two plastic slide-out drawers that help protect your stored items from warmer temperatures when the door is opened. A SuperFreeze setting lets you run the freezer at colder temperatures, ideal for freezing newly loaded groceries. With its ENERGY STAR certified performance, attractive design, and convenient features, the FFBF151WLHD is the ideal choice for apartments looking for an energy-efficient refrigerator-freezer. For this unit in a stylish stainless steel finish, see model FFBF154SSLHD. Explore summitappliance.com to browse our complete series of apartment-sized refrigerators.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 67.5" (171 cm) |
| Height to Hinge Cap | 68.0" (173 cm) |
| Width | 27.5" (70 cm) |
| Depth | 27.88" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 56.38" (143 cm) |
| Capacity | 15.1 cu.ft. (428 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 429.0kWh/year |
| Amps | 2.13 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101152813 |
| Door Swing | LHD |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 2 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 37.13" (94 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 23.25" (59 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.5" (55 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Interior Height | 10.0" (25 cm) |
| Freezer - Interior Width | 21.5" (55 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.0" (41 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Drawers |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66 oz. |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 21.5" (55 cm) |
| Compressor Step Depth | 11.25" (29 cm) |
| Sound Level | 32.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









