24" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer - FFBF124SSLHD
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer
Model: FFBF124SSLHD

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide Bottom Mount Refrigerator-Freezer
Model: FFBF124SSLHD
Description
Summit's fully-featured, European-made bottom freezer refrigerators are specially designed to bring true convenience to any kitchen. The ENERGY STAR certified FFBF124SSLHD offers a spacious 11.7 cu.ft. of storage capacity in a slim counter depth fit. The stainless steel doors feature a horizontal grain and pocket handles for a clean look, with a color-matched smooth cabinet finish. This unit utilizes frost-free defrost to minimize user-maintenance, with digital controls for easy operation. This unit comes with a left hand door swing. The FFBF124SSLHD's refrigerator section is fully featured for fresh food storage with interior LED lighting, three adjustable glass shelves, a humidity-controlled clear crisper, and three removable door racks. The bottom door shelf accommodates gallon-sized containers. The lower freezer compartment includes three slide-out drawers with plastic fronts to help protect stored items when the door is opened. This model also features a SuperFreeze setting, which is great for quickly freezing newly loaded foods. With its ENERGY STAR certified performance and convenient features, the FFFBF124SSLHD is the ideal choice for apartments looking for an energy-efficient refrigerator-freezer. For this unit in a traditional white finish, see model FFBF121WLHD. Explore summitappliance.com to browse our complete series of apartment-sized refrigerators.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 73.0" (185 cm) |
| Height of Cabinet | 72.75" (185 cm) |
| Height to Hinge Cap | 73.25" (186 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 25.25" (64 cm) |
| Depth with Handle | 49.75" (126 cm) |
| Capacity | 11.7 cu.ft. (331 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Silver |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 399.0kWh/year |
| Amps | 1.99 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101152745 |
| Door Swing | LHD |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 3 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 37.0" (94 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.75" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.75" (48 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 25.25" (64 cm) |
| Freezer - Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 18.75" (48 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Drawers |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| Interior Height - Drawer 1 | 7.5" (19 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 15.75" (40 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 13.0" (33 cm) |
| Interior Height - Drawer 2 | 7.5" (19 cm) |
| Interior Width - Drawer 2 | 15.75" (40 cm) |
| Interior Depth - Drawer 2 | 13.0" (33 cm) |
| Interior Height - Drawer 3 | 8.0" (20 cm) |
| Interior Width - Drawer 3 | 15.75" (40 cm) |
| Interior Depth - Drawer 3 | 10.0" (25 cm) |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 15.75" (40 cm) |
| Compressor Step Depth | 10.0" (25 cm) |
| Sound Level | 32.5 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









