24" Wide Fully Integrated Bottom Mount Refrigerator-Freezer (Panel Not Included) - FFBF11NTLHD
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide Fully Integrated Bottom Mount Refrigerator-Freezer (Panel Not Included)
Model: FFBF11NTLHD

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide Fully Integrated Bottom Mount Refrigerator-Freezer (Panel Not Included)
Model: FFBF11NTLHD
Description
Summit brings endless inspiration to smaller kitchen spaces with our fully integrated counter depth refrigeration. Sized for 24" openings, the FFBF11NTLHD is an ENERGY STAR certified bottom mount refrigerator-freezer. The unfinished fronts are designed to accept custom panels (refrigerator door: 50 1/2" H x 23 1/8" W; freezer door: 27 5/8" H x 23 1/8" W; both at 3/4" thick and max 33 lbs.). This allows you to create a seamless look that blends the refrigerator into adjacent cabinetry. Customers provide their own handles. This unit is intended to fit cabinet openings sized at 76 7/8" H x 21 3/4" W x 22 1/2" to 23 5/8" D. Inside, the FFBF11NTLHD utilizes frost-free operation for decreased user maintenance. The refrigerator section features digital controls to ensure easy temperature management and a Fast Cooling function, excellent for cooling newly loaded foods quickly. This unit includes four adjustable glass shelves and two crisper drawers for easy and fresh storage. The refrigerator door consists of three full-width adjustable racks best to accommodate containers, bottles, and other condiments. Additional features include an open-door alarm and attractive LED lighting in the walls. The freezer, like the refrigerator, includes a Fast Freeze function that is ideal for freezing fresh groceries. There are three transparent slide-out drawers to offer convenient storage while protecting stored items when the door is open. With its uniquely slim fit and panel-ready front, the FFBF11NTLHD is the perfect integrated refrigeration solution for kitchens with an uninterrupted cabinetry design. Explore summitappliance.com to browse our complete series of uniquely sized panel-ready refrigerators.
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 76.38" (194 cm) |
| Width | 21.25" (54 cm) |
| Depth | 21.88" (56 cm) |
| Depth with Panel | 22.63" (57 cm) |
| Capacity | 10.77 cu.ft. (305 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 400.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101150840 |
| Door Swing | LHD |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawer Qty | 5 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 44.5" (113 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 16.25" (41 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 5 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 20.5" (52 cm) |
| Freezer - Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 10.0" (25 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Plastic |
| Freezer - Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.34 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 4 |
| Sound Level | 32.8 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com








