22" Wide Refrigerator-Freezer - FF83PL
Key Features
Frost-free operation
Compact size
Adjustable glass shelves
Fruit and vegetable crisper
Humidity gauge
Full freezer shelf
Interior light
Adjustable thermostats
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Frost-free operation
Compact size
Adjustable glass shelves
Fruit and vegetable crisper
Humidity gauge
Full freezer shelf
Interior light
Adjustable thermostats
Stainless steel look
Reversible doors
Black cabinet finish
Door storage
100% CFC free
CARB Compliant
Sealed back
ADA compliant design
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 21.5 in. |
| Height | 55.75 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 102 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 202.65 lbs. |
| Total of Cubes | 16.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 202.65 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 55.75" (142 cm) |
| Height to Hinge Cap | 55.75" (142 cm) |
| Width | 21.5" (55 cm) |
| Width with Door Open | 22.5" (57 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 43.25" (110 cm) |
| Capacity | 7.0 cu.ft. (198 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 436.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 102.0 lbs. (46 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076263 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 30.25" (77 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Freezer - Interior Height | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Interior Width | 15.38" (39 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 13.75" (35 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.8 oz. |
| High Side PSI | 64.0 |
| Low Side PSI | 39.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 17.25" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.75" (10 cm) |
| Sound Level | 32.8 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















