24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination - ACR1151FS24LSTACKPRO
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination
Model: ACR1151FS24LSTACKPRO

Specifications
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 78.5" (199 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 12.4 cu.ft. (351 L) |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Estimated Time to Ship | 3 to 5 days |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 50.25" (128 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.38" (49 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 11.0 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Chrome |
| Refrigerator - Shelf Qty | 6 |
| Refrigerator - Temperature Range | 2° to 8°C |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.66 oz. |
| Freezer - Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Freezer - Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Freezer - Capacity | 1.4 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Digital + Dial |
| Fan Type | Interior |
| Freezer - Temperature Range | -20 to -15ºC |
| Freezer - Refrigerant Type | R134a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 1.5 oz. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 Inch |
| Shipping Height | 83.5 Inch |
| Shipping Length | 28 Inch |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 311.74 Ibs |
| Total of Cubes | 25.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 311.74 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com










