24-Inch Built-in Panel Ready Freezer Column with Ice & Water Dispenser, Right Side Door Swing - T24ID900RP
24-Inch Built-in Panel Ready Freezer Column with Ice & Water Dispenser, Right Side Door Swing
Model: T24ID900RP








24-Inch Built-in Panel Ready Freezer Column with Ice & Water Dispenser, Right Side Door Swing
Model: T24ID900RP
Replaced By
Built-in Freezer Column 24" External Ice & Water Dispenser Right Hinge
Model: T24ID905RP

$10,049.00
Key Features
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
Filtered Automatic Ice Maker
All-Leg Leveling for quicker installation
SoftClose doors for a smooth close
Diamond Ice made with twist tray technology provides unique shaped iceClose
Filtered Automatic Ice MakerClose
Proprietary Cool Air Flow technology evenly distributes cold air throughout Thermador Refrigerators & Freezers
All-Leg Leveling enables faster installation
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.
Filtered Automatic Ice Maker
All-Leg Leveling for quicker installation
All-leg leveling allows for quicker and faster installation.
SoftClose doors for a smooth close
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Diamond Ice made with twist tray technology provides unique shaped iceClose
Filtered Automatic Ice MakerClose
Proprietary Cool Air Flow technology evenly distributes cold air throughout Thermador Refrigerators & Freezers
All-Leg Leveling enables faster installation
In-Door Dispenser for ice and water
The Thermador Ice and Water In-Door Dispenser is complete with intuitive touch controls, capacitive touch, and stunning lighting which makes getting water and ice easier than ever.
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closingClose
Diamond Ice made with twist tray technology provides unique shaped ice
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing
Specifications
Construction type
| Construction type | SBS components |
| Color | Not applicable |
| Cold appliance | Tetrafluorethane |
| Number of compressors | 1 |
| Type of control | Electronic |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Installation Type | N/A |
Freezing
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Number of Door Bins - Freezer | 0 |
Comfort
| Type of Control | Economy setting / Holiday mode, SuperFreeze®, Warning signal door open |
| Lockable door | No |
| SUPERFREEZE | No |
| Signal d'avertissement / de dysfonctionnement | No signal |
Connection
| Watts | 350 W |
| Power Cord Length | 118" |
| Amps | 10 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts | 110-120 V |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Comfort and Convenience
| Ice Storage Capacity | 7 lbs |
| Ice Maker | yes |
| Ice Production Per 24 Hours | 2 lbs |
| Water Filter | yes |
| SuperFreeze® | yes |
| Door Open Indicator | no |
| EcoMode | yes |
| Sabbath Mode | yes |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 83.75 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 363 lbs. |
| Net Weight | 330.000 lbs |
| Size and weight | |
| Gross Weight | 363.000 lbs |
| Power Cord Length | 118" |
| Power Cord Length | 118" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 88.75 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 403 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 403 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 343.44 lbs. |
| Total of Cubes | 27.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 343.44 lbs. |
Where to Buy Thermador Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










