$4,674.00
Chest FreezerSliding Glass Lid Novelty Freezer 59.5" Long - KCNF140WH
$4,674.00
Key Features
Fan cooled condenser to cope with heavy duty conditions
Hydrocarbon refrigerant gas R290 for the lowest environmental impact (GWP=3) - CFC and HCFC free.
Included as standard 1 NSF certified temperature gauge and 1 basket (including one vertical divider) durable and reliable for safety in food storage
Removable rubber bumper guards
Bottom drain with plug for easy interior cleaning and defrost water discharge
Mechanical control panel with adjustable temperature
Low energy consumption
Tempered glass sliding lids
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Fan cooled condenser to cope with heavy duty conditions
Hydrocarbon refrigerant gas R290 for the lowest environmental impact (GWP=3) - CFC and HCFC free.
Included as standard 1 NSF certified temperature gauge and 1 basket (including one vertical divider) durable and reliable for safety in food storage
Removable rubber bumper guards
Bottom drain with plug for easy interior cleaning and defrost water discharge
Mechanical control panel with adjustable temperature
Low energy consumption
Tempered glass sliding lids
Exterior and Interior finish in white painted Steel
Locking lids and key protect the contents of the unit
Mounted on heavy-duty casters, two locking to keep unit in place but allows position adjusting.
Specifications
Electric
| Supply voltage | 115 V/1 ph/60 Hz |
| Electrical power, max | 0.21 kW |
| Plug type | USA NEMA 5-15P |
Capacity
| Gross capacity | 17.8 cu.feet |
Refrigeration Data
| Temperature display location | Internal |
| Compressor power | 1/4 hp |
| Operating temperature min. | -23.8 °F |
| Operating temperature max. | -0.4 °F |
Sustainability
| Current consumption | 2 Amps |
| Refrigerant type | R290 |
| Refrigerant weight | 115 g |
Other
| Condenser type | Static |
| Compressor Horsepower | 1/5 |
| Freezer baskets (Number/Type) | 1 / Wire |
| Control | Mechanical |
| Warranty | 1/5 Years |
| Shipping volume | 44.84 ft³ (1.27 m³) |
| Approvals | ;ETL C&US;ETL SANITATION |
Dimensions & Weight
| Width | 59 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 176 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30.5 in. |
| Shipping Height | 40.75 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 194 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 389.65 lbs. |
| Total of Cubes | 31.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 389.65 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Kelvinator Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











