$648.00
Was$949.00Save $301.00 (32%)
- FFCL1542AW
Model: FFCL1542AW
$648.00
Was$949.00Save $301.00 (32%)
Current Rebates
Key Features
Removable Baskets
External Temperature Control
Power-on Indicator Light
LED Interior Light
Manual Defrost
Defrost Water Drain
Casters Included
Lock with Pop-out Key
Description
Documents
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Removable Baskets
Stay organized with our removable basket that can hold small frozen items and slides easily so you can see items underneath.
External Temperature Control
Easily adjust the temperature with exterior controls, so you avoid releasing cold air by opening.
Power-on Indicator Light
Know at a glance that your freezer is keeping your favorites safely frozen.
LED Interior Light
LED interior lighting so you can easily see what's inside.
Manual Defrost
Keep your frozen food fresher with this manual defrost freezer that maintains a more consistent freezing temperature.
Defrost Water Drain
Use the drain to conveniently remove water during defrosting.
Casters Included
When applied, casters allow you to conveniently move your freezer.
Lock with Pop-out Key
The freezer key automatically ejects after locking the door so you won't leave it in the door.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F.
Counterbalanced Lid
The sturdy counterbalanced lid ensures easy access by holding itself open at all angles, making loading and unloading a breeze.
Certifications
CSA Listed
Specifications
Other
| Annual Energy | 296 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 14.8 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 55.75 in. |
| Height | 32.5 in. |
| Length | 29.56 in. |
| Weight | 137 lbs. |
| Height With Lid | 32 1/2" |
| Height With Lid 90° Open | 59 7/8" |
| Height Without Hinge | 32 1/2" |
| Depth of Cabinet | 29 9/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 60.75 in. |
| Shipping Height | 37.5 in. |
| Shipping Length | 34.56 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31 ft³ |
| Dimensional Weight | 385.35 lbs. |
| Total of Cubes | 31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 385.35 lbs. |
Product Details
| ENERGY STAR Certified | No |
| Height | 32 1/2" |
| Width | 55 3/4" |
| Depth | 29 9/16" |
| Height Without Hinge | 32 1/2" |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | No |
| High Temp Alarm | No |
| Power Failure Alarm | No |
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| Height With Lid | 32 1/2" |
| Height With Lid 90° Open | 59 7/8" |
| Depth of Cabinet | 29 9/16" |
| Freezer Capacity | 14.8 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Casters | Yes |
| Lid Finish | Smooth |
| Lock | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Baskets / Bins Material | Plastic |
| Interior Lighting | LED |
| Manual Defrost | Yes |
| Number of Baskets / Bins | 2 |
| Annual Energy | 296 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 137 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



























