24" Wide Combination Dual-Zone Wine Cellar and 2-Drawer Refrigerator-Freezer (Panels Not Included) - SWCDRF24PNR
24" Wide Combination Dual-Zone Wine Cellar and 2-Drawer Refrigerator-Freezer (Panels Not Included)
Model: SWCDRF24PNR




















24" Wide Combination Dual-Zone Wine Cellar and 2-Drawer Refrigerator-Freezer (Panels Not Included)
Model: SWCDRF24PNR
Key Features
Combination wine cellar and refrigerator-freezer
24" wide
Digital controls (both units)
Built-in capable
LED lighting (both units)
Double pane tempered glass door (wine cellar)
Panel-ready door trim (wine cellar)
Two temperature zones (wine cellar)
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Combination wine cellar and refrigerator-freezer
Complete refrigeration storage solution with the dual-zone, 46 bottle capacity wine cellar (model ALWC532PNR) and two-drawer refrigerator-freezer (model SPRF34D, perfect for home bars, kitchens, and similar residential spaces
24" wide
Slim 24" wide fit offers full storage for wine, food, and beverage in a compact footprint
Digital controls (both units)
Easy temperature management with electronic controls with a temperature readout in Fahrenheit or Celsius
Built-in capable
Front-breathing design allows this unit be built in for added space savings
LED lighting (both units)
LED lighting illuminates your wine collection in a gentle blue hue, while ensuring easy view of the refrigerator interior for easy access
Double pane tempered glass door (wine cellar)
Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection
Panel-ready door trim (wine cellar)
Door frame can be customized with an overlay panel to best match your own cabinetry style (panel size: 27 5/8" H x 23" W at 3/4" thick)
Two temperature zones (wine cellar)
Lower zone for reds has a temperature range of 50º F to 64º F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 41º F and 50º F
Commercial shelving design (wine cellar)
Black wire shelves with oversized stainless steel front trim for a modern look that's easier to clean than standard wood shelving
Full-extension shelving (wine cellar)
Shelves move smoothly on ball-bearing glides for easier loading and unloading
Automatic defrost (wine cellar)
Reduced maintenance with auto defrost system
Factory installed lock (wine cellar)
Keyed lock for secure interior, with two keys included
Factory-reversible door swing (wine cellar)
Unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, order with option "LHD"
Panel-ready drawer fronts (refrigerator-freezer)
Drawers accept overlay panels (size: 23.43" x 15" at 3/4" thick) to let you seamlessly blend the refrigerator into cabinetry design
Stainless steel construction (refrigerator-freezer)
Complete stainless steel construction offers added durability in an easy-cleaning design
Drawer dividers (refrigerator-freezer)
Two adjustable dividers make it simple to organize the drawer interiors
Sliding basket (refrigerator-freezer)
Removable chrome basket included for easier storage convenience
Frost-free operation (refrigerator-freezer)
No-frost operation for minimum user maintenance
Internal fan (refrigerator-freezer)
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Stainless steel kickplate (refrigerator-freezer)
Protects from everyday wear and tear in a durable, elegant design
Open drawer alarm (refrigerator-freezer)
Audible alarm will sound if the drawers are left ajar for over a minute
Temperature alarm (refrigerator-freezer)
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Temperature Memory Function (refrigerator-freezer)
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Child lock (refrigerator-freezer)
Disables digital controls after two minutes of activity for added safety
Sabbath Mode (refrigerator-freezer)
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Y-cord with single 3-prong right angle plug included
Included 6 ft. cord allows users to operate both the wine cellar & refrigerator-freezer using a single plug for added convenience
Anti-tip bracket
Included and recommended for user-installation to reduce the risk of tipping
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Ships fully assembled
Unit comes fully assembled for user convenience
Additional panel-ready choices available
This unit is also available with a bottom refrigerator (see the SWCDAR24PNR) or a bottom freezer (see the SWCDAF24PNR)
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 65.63 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 221 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.98 lbs. |
| Total of Cubes | 21.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.98 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 66.0" (168 cm) |
| Height of Cabinet | 65.63" (167 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 3.9 cu.ft. (110 L) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass/Panel-Ready Frame |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 380.0kWh/year |
| Other Energy Info | ALWC532: 1.25Ams; SPRF34D: 1.0 Amp |
| Amps | 2.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 221.0 lbs. (100 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101082851 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Interior Height 1 | 11.88" (30 cm) |
| Interior Width 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Interior Height - Drawer 1 | 10.0" (25 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 15.5" (39 cm) |
| Interior Height - Drawer 2 | 9.25" (23 cm) |
| Interior Width - Drawer 2 | 18.75" (48 cm) |
| Interior Depth - Drawer 2 | 15.5" (39 cm) |
| Temperature Range | ALWC532: 41°F to 64°F; SPRF34D: 36°F to 43°F/Freezer: -11°F to 11°F |
| Interior Height 2 | 11.63" (30 cm) |
| Interior Width 2 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









