24" Wide Combination Dual-Zone Wine Cellar and 2-Drawer All-Refrigerator - SWCDAR24
24" Wide Combination Dual-Zone Wine Cellar and 2-Drawer All-Refrigerator
Model: SWCDAR24

















24" Wide Combination Dual-Zone Wine Cellar and 2-Drawer All-Refrigerator
Model: SWCDAR24
Key Features
Combination wine cellar and refrigerator
24" wide
LED lighting (both units)
Double pane tempered glass door (wine cellar)
Digital controls (both units)
Built-in capable
Seamless stainless steel door frame (wine cellar)
Professional handles (both units)
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Combination wine cellar and refrigerator
Complete refrigeration storage solution with the dual-zone, 46 bottle capacity wine cellar (model ALWC532) and two-drawer all-refrigerator (model FF642D), perfect for home bars, kitchens, and similar residential spaces
24" wide
Slim 24" wide fit offers full storage for wine, food, and beverage in a compact footprint
LED lighting (both units)
LED lighting illuminates your wine collection in a gentle blue hue, while ensuring easy view of both drawer interiors for easy access
Double pane tempered glass door (wine cellar)
Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection
Digital controls (both units)
Easy temperature management with electronic controls with a temperature readout in Fahrenheit or Celsius
Built-in capable
Front-breathing design allows this unit be built in for added space savings
Seamless stainless steel door frame (wine cellar)
Single-piece door trim offers a more deluxe look
Professional handles (both units)
Solid stainless steel handles 1" in diameter afford style to any setting
Two temperature zones (wine cellar)
Lower zone for reds has a temperature range of 50º F to 64º F; Upper zone stores whites and sparkling wine between 41º F and 50º F
Commercial shelving design (wine cellar)
Black wire shelves with oversized stainless steel front trim for a modern look that's easier to clean than standard wood shelving
Full-extension shelving (wine cellar)
Shelves move smoothly on ball-bearing glides for easier loading and unloading
Automatic defrost (wine cellar)
Reduced maintenance with auto defrost system
Factory installed lock (wine cellar)
Keyed lock for secure interior, with two keys included
Reversible door (wine cellar)
User-reversible door swing makes it easy to best accommodate your setting
Two stainless steel drawers (refrigerator)
Slide-out drawers offer 3.4 cu.ft. of interior storage
Stainless steel construction (refrigerator)
Complete stainless steel construction offers added durability in an easy-cleaning design
Drawer dividers (refrigerator)
Two adjustable dividers make it simple to organize the drawer interiors
Sliding basket (refrigerator)
Removable chrome basket included for easier storage convenience
Frost-free operation (refrigerator)
No-frost operation for minimum user maintenance
Internal fan (refrigerator)
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Stainless steel kickplate (refrigerator)
Protects from everyday wear and tear in a durable, elegant design
Open drawer alarm (refrigerator)
Audible alarm will sound if the drawers are left ajar for over a minute
Temperature Memory Function (refrigerator)
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Temperature alarm (refrigerator)
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Sabbath Mode (refrigerator)
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Anti-tip bracket
Included and recommended for user-installation to reduce the risk of tipping
Y-cord with single 3-prong right angle plug included
Included 6 ft. cord allows users to operate both the wine cellar & refrigerator using a single plug for added convenience
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Ships fully assembled
Unit comes fully assembled for user convenience
Additional choices available
This unit is also available with a bottom freezer (see the SWCDAF24) or a bottom refrigerator-freezer (see the SWCDRF24)
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 65.63 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 229 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 262.19 lbs. |
| Total of Cubes | 21.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 262.19 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 66.0" (168 cm) |
| Height of Cabinet | 65.63" (167 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 3.4 cu.ft. (96 L) |
| Bottles | 46 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass/SS |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 275.0kWh/year |
| Other Energy Info | ALWC532: 1.25Ams; FF642D: 0.8 Amps |
| Amps | 2.05 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 229.0 lbs. (104 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101082806 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Interior Height 1 | 11.88" (30 cm) |
| Interior Width 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Interior Height - Drawer 1 | 9.25" (23 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 15.5" (39 cm) |
| Interior Height - Drawer 2 | 10.0" (25 cm) |
| Interior Width - Drawer 2 | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth - Drawer 2 | 15.5" (39 cm) |
| Temperature Range | ALWC532: 41°F to 64°F; FF642D: 36°F to 43°F |
| Interior Height 2 | 11.63" (30 cm) |
| Interior Width 2 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











