36" Wide Built-In Wine Cellar - SWC3668
36" Wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC3668








36" Wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC3668
Key Features
Built-in capable
Commercially approved
Dual zone design
Recessed LED lighting
68 bottle capacity
Digital thermostats
Wooden shelves
Professional handles
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 and meets UL-471
Dual zone design
Two distinct temperature zones let you store white wine at colder temperature and red wine under warmer conditions
Recessed LED lighting
Gentle and energy efficient LED lighting offers an elegant view of your collection
68 bottle capacity
Interior can hold 68 standard 750ml Bordeaux style bottles, or 56 wider Burgundy bottles
Digital thermostats
Each zone is equipped with electronic temperature controls for easy and intuitive temperature management
Wooden shelves
Stainless steel trimmed wooden shelves with a jet black finish for a modern look
Professional handles
Sleek stainless steel handles add an elegant touch to any setting
Glass doors
French door swing for a more dramatic presentation
Seamless stainless steel trim
Door trim is completely seamless for a more luxurious look
Factory installed locks
Keyed locks on both zones offer separate security for interior contents
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-forced cooling
Internal fans ensure both interiors have a consistent temperature from top to bottom
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Sealed back
Space-saving design that ensures easier cleanup
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 35.38 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 151 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 204.87 lbs. |
| Total of Cubes | 16.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 204.87 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.38" (90 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.75" (101 cm) |
| Bottles | 68 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 151.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101054933 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | French |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 10 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Interior Height 1 | 23.0" (58 cm) |
| Interior Width 1 | 14.0" (36 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.0" (13 cm) |
| Compressor Step Width | 14.0" (36 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 40 to 72ºF |
| Interior Height 2 | 23.0" (58 cm) |
| Interior Width 2 | 14.0" (36 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
| Sound Level | 36.0 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










