24" Wide Single Zone Wine Cellar - SWC1926B
24" Wide Single Zone Wine Cellar
Model: SWC1926B













24" Wide Single Zone Wine Cellar
Model: SWC1926B
Key Features
Digital thermostat
Built-in capable
Stainless steel trimmed glass door
Professional handle
Slide-out wooden shelving
Versatile storage
LED lighting
Factory-installed lock
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Digital thermostat
Located inside the unit, the electronic thermostat allows easy temperature adjustment with a display in Celsius or Fahrenheit
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be integrated with minimum clearance for a flush look (fits in spaces sized at 70.75" H x 23.88"W x 28" D)
Stainless steel trimmed glass door
Provides a full display of the interior, with two levels of glass for added protection
Professional handle
37" long handle in a brushed stainless look offers the perfect finish to your wine cellar
Slide-out wooden shelving
14 shelves slide out 50% for easier loading and optimum capacity
Versatile storage
Interior can hold up to 165 standard 750ml Bordeaux style bottles or Burgundy style bottles (11 bottles on each shelf and 11 bottles stacked on the slotted bottom)
LED lighting
LED lighting located at the top of the unit provides an attractive and energy-efficient illumination of your collection in a gentle white hue
Factory-installed lock
Keyed lock secures the interior (2 keys included)
Wide temperature range
Temperature range of 41-65°F for storing your collection under the proper conditions
Stainless steel kickplate
Allows for front ventilation in an elegant design
Charcoal filtration system
Helps to purify air for an odor-free interior
High/low temperature alarms
Audibly sounds if the interior rises or falls out of recommended range
Open door alarm
Alerts if unit door is ajar for more than 5 minutes
Sealed back
Flush back allows for a better fit and easier cleanability
Magnetic door gasket
Ensures a tight seal for energy savings and improved performance
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 69.5 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 200 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 25.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 313.1 lbs. |
| Total of Cubes | 25.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 313.1 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 69.5" (177 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with Handle | 28.25" (72 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.75" (124 cm) |
| Bottles | 165 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 200.0 lbs. (91 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066332 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 14 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Interior Height 1 | 60.75" (154 cm) |
| Interior Width 1 | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth 1 | 21.0" (53 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 41-65°F |
| Sound Level | 33 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










