18" Wide Built-In Wine Cellar - SWC182Z
18" Wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC182Z











18" Wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC182Z
Key Features
Commercially Approved
Glass door with stainless steel trim
Built-in capable
HTS CODE: 8418.50.0080
28 bottle capacity
Factory installed lock
Digital thermostat
Digital display
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially Approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards and meets UL-471 for use in commercial establishments
Glass door with stainless steel trim
Provides a full display of stored contents with a heat-safe double tempered design
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
HTS CODE: 8418.50.0080
Upright coolers incorporating refrigerating equipment, each measuring not more than 77 cm/30.315" in width, not more than 78 cm/30.7" in depth and not more than 200 cm/78.75" in height, weighing not more than 127 kg/280 lb, with one swing-type transparent glass door
28 bottle capacity
Versatile interior can store up to 28 standard 750ml Bordeaux style or 22 wider Burgundy style bottles
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior, with 2 keys included
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management.
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
LED lighting
Gentle illumination for each temperature zone for an elegant presentation
Wooden shelves
4 wooden shelves in a painted black finish offer the perfect storage for wine bottles in a classic wooden finish
Automatic defrost
Reduced maintenance with the convenience of auto defrost
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Professional handle
Stainless steel handle completes the look
Integrated door hinge
Hinge is flush with cabinet, adding no height to the unit
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
ec
Dual zone storage
Keep white wine in the upper compartment stored between 41 and 50ºF and red wine at a warmer 50 to 64ºF range in the lower chamber
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 102.78 lbs. |
| Total of Cubes | 8.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 102.78 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.75" (101 cm) |
| Capacity | 3.3 cu.ft. (93 L) |
| Bottles | 28 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055084 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Interior Height 1 | 10.63" (27 cm) |
| Interior Width 1 | 14.25" (36 cm) |
| Interior Depth 1 | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.25" (13 cm) |
| Compressor Step Width | 14.25" (36 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 64ºF |
| Interior Height 2 | 12.25" (31 cm) |
| Interior Width 2 | 14.25" (36 cm) |
| Interior Depth 2 | 18.0" (46 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










