15" Wide Built-In Wine Cellar - SWC1535B
15" Wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC1535B











15" Wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC1535B
Key Features
Glass door with stainless steel trim
Built-in capable
Fully finished black cabinet
Commercially Approved
Flush back
Factory installed lock
Digital display
Digital thermostat
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Glass door with stainless steel trim
Provides a full display of your stored collection with a heat-safe double tempered design
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Commercially Approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards and meets UL-471 for use in commercial establishments
Flush back
Space saving design
Factory installed lock
Keyed security on the wine cellar door
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with indicator lights for red, white, and sparkling wines
Wooden shelves
Classic look holds up to 33 bottles
LED lighting
On/off button to illuminate your collection
Automatic defrost
Reduced maintenance and steady temperature performance
Professional handle
Stainless steel look for added elegance
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
33 bottle capacity
Interior can store up to 33 standard Bordeaux style bottles. The floor can hold three wider bottles (including the Burgundy style or champagne). Alternatively, you can remove every other shelf to accommodate wider bottles
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
HTS CODE: 8418.50.0080
Upright coolers incorporating refrigerating equipment, each measuring not more than 77 cm/30.315" in width, not more than 78 cm/30.7" in depth and not more than 200 cm/78.75" in height, weighing not more than 127 kg/280 lb, with one swing-type transparent glass door
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.75 in. |
| Height | 33.88 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 77 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 81.79 lbs. |
| Total of Cubes | 6.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 81.79 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.88" (86 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.25" (92 cm) |
| Capacity | 2.94 cu.ft. (83 L) |
| Bottles | 33 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 77.0 lbs. (35 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101029436 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 27.0" (69 cm) |
| Interior Width 1 | 12.0" (30 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 64ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










