12" wide Built-In Wine Cellar - SWC1224B
12" wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC1224B












12" wide Built-In Wine Cellar
Model: SWC1224B
Key Features
Built-in capable
Commercially approved
Glass door with stainless steel trim
Factory installed lock
Digital thermostat
Digital display
Wooden shelves
LED lighting
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Commercially approved
Meets UL Commercial Standard 471 and is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Glass door with stainless steel trim
Provides a full display of your stored collection with a heat-safe double tempered design
Factory installed lock
Keyed security on the wine cellar door
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management, with indicator lights for red, white, and sparkling wines
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
Wooden shelves
Slide-out shelves offer the perfect storage for bottles
LED lighting
On/off button to illuminate your collection
21 bottle capacity
Interior can hold 21 bottles in standard Bordeaux style or wider Burgundy style
Automatic defrost
Reduced maintenance and steady temperature performance
Professional handle
Stainless steel look for added elegance
Flush back
Space saving design with easier cleanability
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
HTS CODE: 8418.50.0080
Upright coolers incorporating refrigerating equipment, each measuring not more than 77 cm/30.315" in width, not more than 78 cm/30.7" in depth and not more than 200 cm/78.75" in height, weighing not more than 127 kg/280 lb, with one swing-type transparent glass door
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 11.88 in. |
| Height | 34.38 in. |
| Length | 22.38 in. |
| Weight | 66 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.76 lbs. |
| Total of Cubes | 5.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.76 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.38" (87 cm) |
| Nominal Width | 12.0" (30 cm) |
| Width | 11.88" (30 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.38" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.13" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 33.0" (84 cm) |
| Bottles | 21 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 66.0 lbs. (30 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059501 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 6 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Interior Height 1 | 25.0" (64 cm) |
| Interior Width 1 | 9.13" (23 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 9.13" (23 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5" (11 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41 to 68ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










