24" Wide Wine Cellar - SWC1102
24" Wide Wine Cellar
Model: SWC1102








24" Wide Wine Cellar
Model: SWC1102
Key Features
Double pane tempered glass door
Commercial design
Digital thermostat
Slide-out wooden shelves
Versatile shelving
LED lighting
Professional handle
Automatic defrost
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Double pane tempered glass door
Tinted glass provides full view of interior, with a stainless steel trim for added accent
Commercial design
Meets UL-471 commercial standards
Digital thermostat
Intuitive electronic controls make it easy to manage the internal temperature of your collection
Slide-out wooden shelves
12 wooden wine shelves can hold up to 102 bottles
Versatile shelving
Interior can store both standard Bordeaux bottles and wider Burgundy type for Pinot Noir and Chardonnay; see your Shelving Guide for details
LED lighting
Recessed lighting offers an elegant view of your collection
Professional handle
Sleek handle in stainless steel completes the elegant look
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Factory installed lock
Keyed lock for trusted security
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Stainless steel kickplate
Matches the handle for an attractive finish
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Built-in capable
Front-breathing design allows built-in installation
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
100% CFC free
Environmentally safe operation with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 58.5 in. |
| Length | 22.63 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 225.06 lbs. |
| Total of Cubes | 18.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 225.06 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 59.0" (150 cm) |
| Height of Cabinet | 58.5" (149 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.88" (114 cm) |
| Bottles | 102 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101004082 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wood |
| Shelf Qty | 12 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 48.75" (124 cm) |
| Interior Width 1 | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 4.0" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.25" (13 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 41 to 72ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










