$2,485.00
24" Wide Outdoor All-Refrigerator, ADA Compliant - SPR7BOSSTADA
$2,485.00
Key Features
ADA compliant
Built-in capable
Approved for outdoor use
Commercially listed
Automatic defrost
304 grade stainless steel exterior
Ground Fault Circuit Interrupter
Professional towel bar handle
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant
32" height is designed to fit under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Make the best use of space by installing your unit under the counter and flush with other cabinets
Approved for outdoor use
Weatherproof design rated safe for outdoor operation
Commercially listed
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
304 grade stainless steel exterior
Complete stainless steel construction for easy durability in the outdoors
Ground Fault Circuit Interrupter
Our integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Professional towel bar handle
A curved stainless steel handle adds function and elegance, providing more room for a comfortable grip
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Fully finished cabinet
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Flat door liner
Allows the unit to accept deep trays
One piece interior liner
Seamless liner for easy cleanup
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 127 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.69 lbs. |
| Total of Cubes | 11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.69 lbs. |
Overview Refrigerator Features
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 27.5" (70 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 127.0 lbs. (58 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069425 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















