24" Wide Single Zone Outdoor Commercial Wine Cellar - SCR611GLOSCH
24" Wide Single Zone Outdoor Commercial Wine Cellar
Model: SCR611GLOSCH








24" Wide Single Zone Outdoor Commercial Wine Cellar
Model: SCR611GLOSCH
Key Features
Outdoor Sparkling Wine Cellar
Weatherproof construction
Commercially approved
Built-in capable
Champagne racks
Bottle display
Double pane tempered glass door
Interior LED lighting
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Outdoor Sparkling Wine Cellar
24" wide glass door refrigerator for the storage and display of white and sparkling wine
Weatherproof construction
Complete stainless steel exterior ensures the unit will hold up to the elements
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Champagne racks
Stainless steel shelves are specially sized to store wider wine and champagne bottles
Bottle display
Cantilevered clips are pre-installed so that the shelving can be installed at a slight angle to provide a display of the bottle labels. Clips can be adjusted to a flat position to accommodate more shelves
Double pane tempered glass door
Stainless steel trimmed glass door offers a full display of stored items
Interior LED lighting
Fully lit interior with a striking blue LED hue, providing an attractive and energy efficient view
Stainless steel interior
Walls are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Digital thermostat
Intuitive digital controls ensure easy temperature management
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fan-forced cooling
Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
Stainless steel wrapped cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 155 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.39 lbs. |
| Total of Cubes | 10.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.39 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Bottles | 20 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 155.0 lbs. (70 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101065090 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 24.88" (63 cm) |
| Interior Width 1 | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.38" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 19.38" (49 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.63" (12 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 36 to 43°F |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









