24" Wide Built-In Wine Kegerator - SBC682WKDTWIN
24" Wide Built-In Wine Kegerator
Model: SBC682WKDTWIN















24" Wide Built-In Wine Kegerator
Model: SBC682WKDTWIN
Key Features
Weatherproof design
Large capacity wine kegerator
Built-in capable
Commercially approved
Nitrogen/CO2 tank included
Dual tap system
Automatic defrost
Digital thermostat
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Weatherproof design
Solid 304 grade stainless steel construction allows placement in the outdoors
Large capacity wine kegerator
5.6 cu.ft. interior can accept a full half barrel or quarter keg, or up to three sixth barrels or Cornelius style kegs
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards and meets UL-471 for use in commercial settings
Nitrogen/CO2 tank included
Canister is best suited for a 75% nitrogen/25% CO2 mixture
Dual tap system
Twin draft tower allows you to serve from two 1/6 (sixtel) sized wine kegs
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management, with an external readout in Celsius or Fahrenheit
Complete dual tap kit
Ships with a complete twin tap wine tap kit that includes a dispenser tower, regulator, and all the connection equipment you need to serve from a 1/6 wine keg or disposable wine keg
Tap cool system
Interior tube allows you to extend the cold air flow up into draft tower, ensuring wine freshly tapped stays chilled
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Top guard rail (ships unassembled)
Attractive chrome guard rail helps to reduce spills and neaten service
Stainless steel drip tray
Removable two-piece drip tray catches spills to help contain the mess
Adjustable shelves
2 chrome shelves (with six placement options) allow unit to also function as a beverage refrigerator
Memory IC function
Recovers the unit's last settings in the case of a power outage or disruption
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Casters included (ship unassembled)
Four casters (two locking) afford easy portability
Pro style handle
Stainless steel handle adds style to any setting
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the dispenser to be used freestanding
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.63 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 137.91 lbs. |
| Total of Cubes | 11.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 137.91 lbs. |
Overview Kegerator
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.63" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth with Handle | 26.25" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.75" (119 cm) |
| Capacity | 5.6 cu.ft. (159 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 305.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083988 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 51.5" (131 cm) |
| Number of Taps | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Inter Height | 26.75" (68 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Level Legs Qty | 4 |
| Wheel Qty | 4 |
| Temperature Range | 34°F to 68°F (1°C to 20°C) |
| Sound Level | 34.0 db |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










