24" Wide Built-In Wine Kegerator, ADA Compliant - SBC58WHBIADAWKDTWIN
24" Wide Built-In Wine Kegerator, ADA Compliant
Model: SBC58WHBIADAWKDTWIN













24" Wide Built-In Wine Kegerator, ADA Compliant
Model: SBC58WHBIADAWKDTWIN
Key Features
ADA compliant height
Commercially approved
Built-in capable
Complete dual tap kit
White exterior finish
Automatic defrost
Professional handle
Adjustable thermostat
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant height
Sized at 32 inches high (32.25 to hinge cap) for installation under lower ADA compliant counters
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and meets UL-471 for use in foodservice settings
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
Complete dual tap kit
Ships with a complete twin tap wine tap kit that includes a dispenser tower, regulator, and all the connection equipment you need to serve from a 1/6 wine keg or disposable wine keg
White exterior finish
Classic and clean look suits any setting
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
Professional handle
Solid tube style handle in brushed stainless steel offers a modern accent to the white door finish
Adjustable thermostat
Interior dial thermostat ensures easy temperature management
Stainless steel drip tray
Removable two-piece drip tray included for added convenience
Nitrogen/CO2 tank included
Canister is best suited for a 75% nitrogen/25% CO2 mixture
Interior light
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Interior tank holder
Bracket is installed inside, allowing you to save on depth by keeping the tank behind your kegs
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Factory-installed lock
Keyed lock located at the top of the door for convenient security as needed (2 keys included)
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 110.0 lbs. (50 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086545 |
Kegerator
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 47.5" (121 cm) |
| Number of Taps | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Inter Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | 34º to 43ºF |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 27.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.76 lbs. |
| Total of Cubes | 9.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.76 lbs. |
Overview Kegerator
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 110.0 lbs. (50 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086545 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 47.5" (121 cm) |
| Number of Taps | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Inter Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | 34º to 43ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










