$2,150.00
24" Wide Built-In Wine/Beverage Center - CLFD243WBV
$2,150.00
Key Features
Built-in capable
Dual section design
Factory-installed lock
Digital display
Stainless steel trimmed wooden shelves
Digital thermostat
Versatile storage
Adjustable glass shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Dual section design
Store beverages in the left section with a temperature range of 36-43°F and wine in the right section with a temperature range of 41-68°F
Factory-installed lock
Keyed lock for each section ensure a secure interior
Digital display
Electronic controls for precise temperature management
Stainless steel trimmed wooden shelves
Five wooden shelves with a black finish feature stainless steel trim for an added touch of elegance
Digital thermostat
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
Versatile storage
Wine compartment can hold up to 17 standard 750ml Bordeaux or Burgundy style bottles (3 on each shelf and 2 on the slotted bottom)
Adjustable glass shelves
Three slide-out shelves offer attractive and convenient storage for beverages
Professional handles
Two vertically mounted handles in brushed stainless steel for added elegance
Stainless steel kickplate
Completes the professional look down to the toe kick
Temperature alarm
Audibly alerts if the interior temperature rises or falls out of the recommended storage range
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar
Fan-forced cooling
Internal fans in each section ensure the interior is evenly cooled from top to bottom
Automatic defrost
Reduced maintenance and steady temperature performance
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
Sabbath mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarms during periods of religious observance
Temperature memory function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Full finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Anti-tip bracket
Bracket (included) helps prevent tipping for added safety
Commercial design
Meets UL-471
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 22.88 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 129.89 lbs. |
| Total of Cubes | 10.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 129.89 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Height of Cabinet | 33.75" (86 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Depth | 22.88" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.25" (90 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Bottles | 17 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass/SS |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 400.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101058511 |
| Number of Zones | 2 |
| Door Swing | French |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass and Wood |
| Shelf Qty | 8 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 25.25" (64 cm) |
| Interior Width 1 | 8.38" (21 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 4.38" (11 cm) |
| Compressor Step Width | 8.38" (21 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Temperature Range | 36-43°F (left zone); 41-68°F (right zone) |
| Interior Height 2 | 25.25" (64 cm) |
| Interior Width 2 | 8.38" (21 cm) |
| Interior Depth 2 | 17.5" (44 cm) |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













