15" Wide Built-In Wine Cellar, ADA Compliant - ASDW1522
15" Wide Built-In Wine Cellar, ADA Compliant
Model: ASDW1522

15" Wide Built-In Wine Cellar, ADA Compliant
Model: ASDW1522
Key Features
15" wide wine cellar
Less than 18" deep
Adjustable height
Built-in capable
Stainless steel interior
Double pane tempered glass door
Seamless stainless steel door trim
Factory installed lock
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
15" wide wine cellar
Single zone wine cooler for residential or commercial cold storage
Less than 18" deep
Unique 17.75" shallow depth is ideal for wet bars, island kitchens, and other undercounter areas with limited footprint space
Adjustable height
Leveling legs can be extended up to 2", with a slide-out kickplate that allows you to raise the overall height from 32" up to 34" if used under more standard sized cabinets
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Stainless steel interior
Walls and floor are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Double pane tempered glass door
Elegant design offers a clear but protected view of your interior
Seamless stainless steel door trim
Glass is framed by with a flush one-piece stainless steel trim for an elevated look
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Professional handle
Stainless steel handle completes the look
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit at the touch of a button
Dimmable LED lighting
Efficient and attractive presentation with white LED lighting strips located on each side of the cabinet that can be adjusted between three levels of brightness
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Internal fan
Fan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottom
Commercial wine shelving
Removable steel shelves in a black finish with stainless steel trim for an elegant but modern look
Open door alarm
Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds
High temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises out of set range
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours during periods of observance
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils that offers easier cleanability
Integrated hinge
Flat hinge ensures no added height is needed when installing under a counter
Reversible door
User-reversible door swing on the refrigerator for added flexibility
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with Handle | 19.63" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 31.0" (79 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Bottles | 18 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 68.0 lbs. (31 kg) |
| Shipping Weight | 75.0 lbs. (34 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101079516 |
Wine Cellar
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Width 1 | 10.75" (27 cm) |
| Interior Depth 1 | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 10.75" (27 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 64ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 33 dB |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.75 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 68 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19.75 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 22.75 in. |
| Shipping Weight | 75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 60.27 lbs. |
| Total of Cubes | 4.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 60.27 lbs. |
Overview Wine Cellar
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with Handle | 19.63" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 31.0" (79 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Bottles | 18 bottles |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 68.0 lbs. (31 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101079516 |
| Number of Zones | 1 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Steel |
| Shelf Qty | 5 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Height 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Width 1 | 10.75" (27 cm) |
| Interior Depth 1 | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 10.75" (27 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Temperature Range | 41º to 64ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 33 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










