47 lb. Clear Outdoor/Indoor Icemaker (Panel Not Included) - BIM68OSPUMPIF
47 lb. Clear Outdoor/Indoor Icemaker (Panel Not Included)
Model: BIM68OSPUMPIF










47 lb. Clear Outdoor/Indoor Icemaker (Panel Not Included)
Model: BIM68OSPUMPIF
Key Features
Outdoor Clear Icemaker
Indoor/outdoor capable
Commercially approved
Weatherproof design
Built-in pump
62 lb. production capacity
Built-in capable
Panel-ready door
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Outdoor Clear Icemaker
15" wide built-in undercounter icemaker produces 62 lbs. of clear gourmet ice cubes
Indoor/outdoor capable
Versatile design can be installed inside or out
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-12 commercial standards for use in foodservice settings
Weatherproof design
Durable construction for safe installation in outdoor kitchens
Built-in pump
Internal pump allows more flexibility in placing the unit
62 lb. production capacity
Can make up to 62 lbs. in a day cycle, producing 24 cubes in a 30 minute span
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Panel-ready door
Integrated door frame accepts overlay panels for a customized look (panel size: 29 9/16" H x 14 7/8" W at 3/4" thick)
Stainless steel wrapped exterior
Door and cabinet are fully wrapped in 304 grade stainless steel for lasting elegance
Clear ice cube production
Gourmet style rounded dice-style ice cubes
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Factory-reversible door
Unit ships RHD but can be ordered with a left hand door swing (option LHD); not field-reversible
Standard water hookup
Operates with a standard 1/4" OD water supply line
Sealed back
Space-saving design with easier cleanability
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 22.63 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 81.16 lbs. |
| Total of Cubes | 6.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 81.16 lbs. |
Overview Icemaker
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.63" (85 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.88" (38 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.63" (57 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.25" (95 cm) |
| Capacity | 0.98 cu.ft. (28 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 1.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061795 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Daily Ice Production | 47.0 lbs. (21 kg) |
| Ice Storage Capacity | 26.0 lbs. (12 kg) |
| Ice Shape | Top hat |
| Size of Cube | 1 1/4" H x 1 1/8" W x 1 1/8" D |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 3.5 oz. |
| High Side PSI | 127.0 |
| Low Side PSI | 40.0 |
| Interior Height | 12.75" (32 cm) |
| Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth | 9.25" (23 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










