Built-In Outdoor 50 lb. Clear Icemaker - BIM47OS
Built-In Outdoor 50 lb. Clear Icemaker
Model: BIM47OS











Built-In Outdoor 50 lb. Clear Icemaker
Model: BIM47OS
Key Features
ENERGY STAR certified commercial performance
Weatherproof design
Commercially approved
50 lb. production capacity
Built-in capable
Built-in pump
Automatic defrost
Clear ice cube production
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR certified commercial performance
Efficient performance saves on energy use and costs
Weatherproof design
Durable stainless steel construction for safe installation in outdoor spaces
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-12 commercial standards
50 lb. production capacity
Can make up to 50 lbs. of clear ice cubes in a day cycle and store up to 25 lbs. per day (Note: ice is produced in sheets and can easily be broken into cubes using the provided scoop.)
Built-in capable
Make the best use of space by installing your icemaker under the counter
Built-in pump
Internal pump affords more flexibility in placing the unit
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Clear ice cube production
Produces 7/8" x 7/8" x 7/8" clear ice cubes
Touch control panel
Provides easy operation of the unit with indicator lights for each stage of the production process
Reversible stainless steel door
User-reversible door swing for flexible placement
Professional towel bar handle
A curved handle in brushed stainless steel offers an easy grip
Insulated storage bin
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
Interior light
Lighting in a soft blue hue for easy viewing of the interior
Ice scoop included
Interior wall includes brackets to hang for easy storage
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Sealed back
Space saving design for easier cleanability
Leveling legs
Four leveling legs help to keep the unit level on uneven surfaces
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.5 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 80.04 lbs. |
| Total of Cubes | 6.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 80.04 lbs. |
Overview Icemaker
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.5" (37 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.75" (93 cm) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 4.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067742 |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | Yes |
| Drain Required | Yes |
| Daily Ice Production | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Ice Storage Capacity | 25.0 lbs. (11 kg) |
| Ice Shape | Cube |
| Size of Cube | 7/8" x 7/8" x 7/8" |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.88 oz. |
| High Side PSI | 350.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Interior Height | 18.5" (47 cm) |
| Interior Width | 12.0" (30 cm) |
| Interior Depth | 16.0" (41 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










