18" Wide Clear Outdoor Icemaker (Panel Not Included) - BIM182OSIF
18" Wide Clear Outdoor Icemaker (Panel Not Included)
Model: BIM182OSIF












18" Wide Clear Outdoor Icemaker (Panel Not Included)
Model: BIM182OSIF
Key Features
Panel-ready door
Outdoor 18" Wide Clear Icemaker
Weatherproof design
60 lb. production capacity
Built-in pump
Touch control panel
Built-in capable
Height adjustable
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Panel-ready door
Integrated stainless steel door frame allows you to mount full overlay panels over the door to create a custom look that can blend into cabinetry with no exposed frame (panel size: (recommended panel dimensions: 28 1/16" H x 17 11/16" W at 3/4" thickness)
Outdoor 18" Wide Clear Icemaker
Built-in undercounter icemaker ideal for installation in kitchens, wet bars, break rooms, and other settings
Weatherproof design
Durable stainless steel construction for safe installation in outdoor spaces
60 lb. production capacity
Can make up to 60 lbs. of clear ice cubes in a day cycle and store up to 33 lbs. per day
Built-in pump
Internal pump affords more flexibility in placing the unit
Touch control panel
Provides easy operation of the unit with indicator lights for each stage of the production process
Built-in capable
Make the best use of space by installing your icemaker under the counter
Height adjustable
Unit is sized at 32 1/2" and can be raised to 34 3/4" to best fit a variety of spaces
Ice selection
Unit allows users to choose from small, medium, or large clear ice cubes
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Interior light
LED lighting automatically illuminates when the door is opened
Interior UV light
Full illumination of the interior, with UV lighting to help kill germs and ensure safer, cleaner clear ice cubes
Ice scoop included
Interior wall includes brackets to hang for easy storage
Removable bin
Users can remove the ice bucket for fast and easy cleaning
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Insulated storage bin
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
Sealed back
Space-saving design with easier cleanability
Pro style handle
Vertically mounted stainless steel handle completes the look
Right angle plug
Flat design offers added space savings by requiring no extra depth to plug the unit in
CARB compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.75" (88 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.0" (104 cm) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 11.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101150802 |
Icemaker
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Height Adjustable | Yes |
| Drain Required | Yes |
| Daily Ice Production | 60.0 lbs. (27 kg) |
| Ice Storage Capacity | 33.0 lbs. (15 kg) |
| Ice Shape | Cube |
| Size of Cube | .87" x .87" . 87" |
| Number of Ice Cube Sizes | 3 |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Amount | 1.37 oz. |
| High Side PSI | 330.0 |
| Low Side PSI | 160.0 |
| Interior Height | 18.75" (48 cm) |
| Interior Width | 14.75" (37 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Level Legs | 4 |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 34.75 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.75 in. |
| Shipping Height | 39.75 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.48 ft³ |
| Dimensional Weight | 105.39 lbs. |
| Total of Cubes | 8.48 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 105.39 lbs. |
Overview Icemaker
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.75" (88 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Depth | 23.75" (60 cm) |
| Depth with Panel | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.0" (104 cm) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 11.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101150802 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Height Adjustable | Yes |
| Drain Required | Yes |
| Daily Ice Production | 60.0 lbs. (27 kg) |
| Ice Storage Capacity | 33.0 lbs. (15 kg) |
| Ice Shape | Cube |
| Size of Cube | .87" x .87" . 87" |
| Number of Ice Cube Sizes | 3 |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Amount | 1.37 oz. |
| High Side PSI | 330.0 |
| Low Side PSI | 160.0 |
| Interior Height | 18.75" (48 cm) |
| Interior Width | 14.75" (37 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










