24" Wide Outdoor All-Freezer With Icemaker - SPFF51OSFRIM
Key Features
Weatherproof design
Frost-free operation
Built-in capable
Stainless steel door frame
Digital thermostat
Factory installed icemaker
Recessed LED light
Adjustable shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Weatherproof design
Designed and constructed for use in the outdoors
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Built-in capable
Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
Stainless steel door frame
Two-piece U-shaped door frame in stainless steel accepts slide-in panels, allowing users to create a custom look to match or complement adjacent cabinetry (panel size: 29 3/4" H x 23" W at up to 1/4" thick)
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Factory installed icemaker
Produces a steady supply of ice for added entertaining convenience
Recessed LED light
Elegant lighting with an on/off switch located on the control panel
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Professional handle
Attractive chrome handle adds a touch of modern style
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 88 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.35" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 390.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 88.0 lbs. (40 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101049984 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.24 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 106.0 |
| Temperature Range | -11 to 11ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













