$3,090.00
24" Wide Outdoor All-Freezer - SPFF51OSCSSHH
$3,090.00
Key Features
Built-in capable
Weatherproof design
Frost-free operation
Digital thermostat
Adjustable shelves
Factory installed lock
Stainless steel construction
Recessed LED light
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
Weatherproof design
Designed and constructed for use in the outdoors
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Stainless steel construction
Exterior cabinet and door are fully wrapped in weatherproof 304 grade stainless steel
Recessed LED light
Elegant and efficient interior lighting automatically illuminates when the door is opened
Professional horizontal handle
Stainless steel handle is horizontally mounted for a unique look
Commercially listed
ETL-S listed to NSF-7 standards for use in commercial settings
Reversible door
User reversible door swing for added placement flexibility
Sabbath Mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.35" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 390.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101050010 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.24 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 106.0 |
| Temperature Range | -11 to 11ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














