24" Outdoor 2-Drawer All-Freezer - SPFF51OS2D
24" Outdoor 2-Drawer All-Freezer
Model: SPFF51OS2D






24" Outdoor 2-Drawer All-Freezer
Model: SPFF51OS2D
Key Features
2-Drawer Outdoor All-Freezer
Two sliding drawers
Weatherproof design
Sabbath Mode
Temperature Memory Function
Temperature alarm
Professional handles
LED lighting
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
2-Drawer Outdoor All-Freezer
24" wide all-freezer with two slide-out drawers for built-in or freestanding use in outdoor kitchens
Two sliding drawers
Slide-out drawers for full freezer storage
Weatherproof design
Designed and constructed for durable use in the outdoors
Sabbath Mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Professional handles
Sleek stainless steel handles add an elegant touch to any setting
LED lighting
Elegant and efficient lighting offers a gentle illumination for the drawer interiors
Anti-tip bracket
Included and recommended for user-installation to reduce the risk of tipping
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management, with an external readout in Celsius or Fahrenheit
Sliding basket
Removable chrome basket included for easier storage convenience
Drawer dividers
Two adjustable dividers make it easier to organize the drawer interiors
Sealed back
No exposed electrical components allow safe use in the outdoors and easier cleanup
Ground Fault Circuit Interrupter
Integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Stainless steel kickplate
Completes the professional look down to the toe kick
Internal fan
Fan-forced cooling ensures even temperature distribution from top to bottom
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Open drawer alarm
Audible alarm will sound if either drawer is left open longer than one minute
Stainless steel exterior
Cabinet and drawers are fully constructed from weatherproof stainless steel
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 106 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.58 lbs. |
| Total of Cubes | 10.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.58 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.63" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.38" (100 cm) |
| Capacity | 4.26 cu.ft. (121 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 380.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 106.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038520 |
| Door Swing | Drawer |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.24 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 2 |
| Interior Height - Drawer 1 | 9.25" (23 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 15.5" (39 cm) |
| Interior Height - Drawer 2 | 10.0" (25 cm) |
| Interior Width - Drawer 2 | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth - Drawer 2 | 15.0" (38 cm) |
| Compressor Step Height | 3.5" (9 cm) |
| Compressor Step Width | 17.25" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
| Temperature Range | -11 to 11ºF |
| Sabbath Mode | Yes |
| Sound Level | 34.4 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










