Outdoor Cart with Freezer - CARTOSFZ
Key Features
304 grade stainless steel exterior
Three exterior shelves
Two professional towel bar handles
Two cabinets
Includes SUMMIT all-freezer SPFF51OS
100% CFC free
Removable ice trays
Sealed back
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
304 grade stainless steel exterior
Three exterior shelves
Two professional towel bar handles
Two cabinets
Includes SUMMIT all-freezer SPFF51OS
100% CFC free
Removable ice trays
Sealed back
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 61 in. |
| Height | 41.5 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 270 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 455.31 lbs. |
| Total of Cubes | 36.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 455.31 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 41.5" (105 cm) |
| Width | 61.0" (155 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black/SS |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 270.0 lbs. (122 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101050775 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.24 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com











