24" Wide Outdoor All-Refrigerator - SPR627OS
24" Wide Outdoor All-Refrigerator
Model: SPR627OS













24" Wide Outdoor All-Refrigerator
Model: SPR627OS
Key Features
CEE Tier II qualified
ENERGY STAR certified commercial performance
Built-in capable
Stainless steel door
Factory installed lock
Fully finished black cabinet
Professional handle
Digital thermostat
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
CEE Tier II qualified
Efficient design meets CEE Tier II specifications, using 25% less energy than DOE standards require for this product category
ENERGY STAR certified commercial performance
Meets ENERGY STAR standards as a commercial refrigerator and meets DOE standards for residential use
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Stainless steel door
Durable construction with a professional look
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding in the outdoors
Professional handle
Includes a full-length pro handle in chrome
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Recessed LED light
Elegant lighting with a convenient on/off switch on the control panel
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Optional door storage
Add accessory SHELFKIT627 for a set of door racks that you can install after order
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Ground Fault Circuit Interrupter
Integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Reversible door
User reversible door swing
Flat door liner
Easy to clean, with more depth for storage
Sealed back
No exposed electrical components allow safe use in the outdoors
Commercially approved
Meets UL-471 and is ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Sabbath Mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.6 cu.ft. (130 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038568 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.99oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 32.8 dB |
| Interior Height | 24.0" (61 cm) |
| Interior Width | 19.25" (49 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










