24" Wide Built-In Outdoor All-Refrigerator - SPR623OSCSS
24" Wide Built-In Outdoor All-Refrigerator
Model: SPR623OSCSS












24" Wide Built-In Outdoor All-Refrigerator
Model: SPR623OSCSS
Key Features
Weatherproof design
Stainless steel door
Commercially listed
Built-in capable
Frost-free operation
White interior
Factory installed lock
Adjustable glass shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Weatherproof design
Solid construction allows placement in the outdoors
Stainless steel door
Elegant style with a vertical grain and designed to hold up in outdoor settings
Commercially listed
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for commercial use
Built-in capable
Make the best use of space by installing your unit under the counter and flush with other cabinets
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
White interior
Classic interior allows for easy cleaning and viewing of products
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Door storage
Two racks offer the perfect storage solution for tall bottles and condiments
3-level LED lighting
Dimmable LED lighting (with 3 brightness settings) in a blue hue allows for easy viewing of contents while maintaining an elegant feel
Digital thermostat
Intuitive touch controls located inside the unit make temperature adjustment simple, with a temperature display in Celsius or Fahrenheit
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Slotted floor
Allows for easy storage of bottles
Fan-forced cooling
Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
Fully finished cabinet
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Sabbath mode
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Professional handle
Horizontally mounted handle in brushed stainless steel complements many styles of cabinetry
Stainless steel kickplate
Designer kickplate completes the look
Integrated hinge
Flat stainless steel hinge ensures no added height is needed when installing under a counter
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 34 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 4.6 cu.ft. (130 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 294.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 114.0 lbs. (52 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101086224 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 35.6ºF to 46.4ºF |
| Sound Level | 34 dB |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.5" (9 cm) |
| Compressor Step Width | 19.0" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










