24" Wide Outdoor All-Refrigerator, ADA Compliant - SPR618OSADA
24" Wide Outdoor All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: SPR618OSADA












24" Wide Outdoor All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: SPR618OSADA
Key Features
24" wide all-refrigerator
Weatherproof design approved for outdoor use
Less than 18" deep
ADA compliant design
Built-in capable
Stainless steel exterior
Stainless steel interior
Factory installed lock
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" wide all-refrigerator
3.1 cu.ft. interior for residential or commercial cold storage
Weatherproof design approved for outdoor use
304 grade stainless steel exterior for lasting durability in outdoor kitchens
Less than 18" deep
Unique 17.75" shallow depth is ideal for wet bars, island kitchens, and other undercounter areas with limited footprint space
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Stainless steel exterior
Door, cabinet, and kickplate feature stainless steel construction for a luxurious look built to last
Stainless steel interior
Walls and floor are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Professional handle
Includes a full-length pro handle in chrome
Adjustable height
Leveling legs can be extended up to 2", with a slide-out kickplate that allows you to raise the overall height from 32" up to 34" if used under more standard sized cabinets
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Internal fan
Fan-forced cooling ensures fast temperature recovery and that the unit is evenly cooled from top to bottom
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit at the touch of a button
Dimmable LED lighting
Efficient and attractive presentation with LED lighting that can be adjusted between three levels of brightness
Cantilevered shelving
Adjustable chrome shelves with stainless steel clips allow you to adjust the shelf height for the best fit
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
Integrated hinge
Flat hinge ensures no added height is needed when installing under a counter
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils that offers easier cleanability
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with Handle | 19.75" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0" (102 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 225.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 79.0 lbs. (36 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101079486 |
Refrigerator Features
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33.1 dB |
Dimensions
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Interior Depth | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.25" (11 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 79 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 22.75 in. |
| Shipping Weight | 119 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 119 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 95.54 lbs. |
| Total of Cubes | 7.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 95.54 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with Handle | 19.75" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0" (102 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 225.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 79.0 lbs. (36 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101079486 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33.1 dB |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Interior Depth | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.25" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










