15" Wide Outdoor All-Refrigerator - SPR316OSCSS
Key Features
Designed for outdoor use
Built-in capable
Commercially approved
CEE Tier I qualified
Fully finished cabinet
Stainless steel cabinet
Recessed LED lighting
Digital thermostat
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Designed for outdoor use
Weatherproof construction allows operation in the outdoors
Built-in capable
Make the best use of space by installing this unit under the counter and flush with other cabinetry
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
CEE Tier I qualified
Efficient design meets CEE Tier I specifications, using 20% less energy than DOE standards require for this product category
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Stainless steel cabinet
304 grade stainless steel wrapped cabinet for weatherproof durability and elegant style
Recessed LED lighting
Top-mounted light offers an attractive and energy efficient display of stored contents
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy and intuitive temperature management, with a readout in Celsius or Fahrenheit
Frost-free operation
No-frost operation ensures minimum user maintenance
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Reversible door
User-reversible door swing
Professional handle
20" long stainless steel handle offers a professional look
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Door storage
Two racks offer the perfect storage solution for tall bottles and condiments
Integrated GFCI cord
Ground Fault Circuit Interrupter protects the unit from circuit breaks
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Fan-forced cooling
Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 72 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 83.41 lbs. |
| Total of Cubes | 6.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 83.41 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.88" (38 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.5" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.38" (92 cm) |
| Capacity | 3.0 cu.ft. (85 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 255.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 72.0 lbs. (33 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101046631 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Interior Width | 11.88" (30 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.0" (8 cm) |
| Compressor Step Width | 11.88" (30 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online













