$3,175.00
24" Wide Outdoor Mini Reach-In Beverage Center with Dolly - SCR611GLOSRI
$3,175.00
Key Features
Commercially approved
Weatherproof construction
Convertible use
Reach-in design
Half-sheet aluminum pans
Stainless steel wrapped cabinet
Three adjustable chrome shelves
Factory-installed dolly
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards and meets UL-471 for use in commercial establishments
Weatherproof construction
Complete stainless steel exterior ensures the unit will hold up to the elements
Convertible use
Ships on a dolly for easy mobility, but can be removed and installed under cabinets as a built-in refrigerator as needed
Reach-in design
Unique design makes it easy for busy wait staff to access stored contents
Half-sheet aluminum pans
Three adjustable half-sheet pans make loading and unloading contents easy
Stainless steel wrapped cabinet
304 grade stainless steel wrapped exterior offers lasting durability with a modern look
Three adjustable chrome shelves
Extra shelves for alternate storage as needed
Factory-installed dolly
Unit ships on a dolly with four 3" high casters (rear two are locking) to allow easier mobility between the kitchen and dining area
Heavy-duty tray holders
Includes three adjustable U-shaped tray holders for strong support of interior shelves and sheet pans
Double pane tempered glass door
Stainless steel trimmed glass door provides a full heat-safe display of stored items
Stainless steel interior
Walls are constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior, with two keys included
Digital thermostat
Intuitive digital controls ensure easy temperature management, with the temperature readout viewable in Celsius or Fahrenheit
Professional handle
Front-mounted handle in brushed stainless steel completes the look
Reversible door
User-reversible door swing lets you adjust the door as needed
Recessed LED lighting
Efficient and attractive lighting illuminates stored items for a full display
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Open door alarm
Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
High temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises out of set range
Integrated stainless steel hinge
Door hinge adds no additional height, making it easier to install under a counter
Ground Fault Circuit Interrupter
Integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Sealed back
Space saving design with easier cleanability and added protection from the elements
Built-in capable
Front-breathing design allows the refrigerator to alternately be installed under a counter
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 37.38 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.75 lbs. |
| Total of Cubes | 11.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.75 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 38.0" (97 cm) |
| Height of Cabinet | 37.38" (95 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075341 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Aluminum Sheet Pans & Chrome Shelves |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Wheel Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43°F |
| Interior Height | 24.88" (63 cm) |
| Interior Width | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth | 17.38" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.75" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 19.38" (49 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.63" (12 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















