24" Wide Built-In Outdoor All-Refrigerator - CL69ROSW
Key Features
Factory installed lock
Professional handle
Frost-free operation
Stainless steel exterior
Digital thermostat
Adjustable glass shelves
Built-in capable
Internal fan
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior, with two keys included
Professional handle
Horizontally mounted handle with a thin diameter in brushed stainless steel to match many popular styles of cabinetry
Frost-free operation
No-frost operation for minimum user maintenance
Stainless steel exterior
Door and cabinet feature a 304 grade stainless steel finish designed to hold up to the elements
Digital thermostat
Electronic controls located inside the unit for precise temperature management
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
White interior finish
Ideal for adding brightness to your outdoor kitchen. For the same unit in black, see the CL67ROSB
Recessed LED lighting
Efficient and attractive lighting illuminates stored items for a full display
Door storage
Two door racks offer convenient storage for condiments and tall bottles
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
Open door alarm
Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds, helping to protect stored items from ambient temperature
High temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises out of set range
Integrated stainless steel hinge
Door hinge adds no additional height, making it easier to install under a counter
Ground Fault Circuit Interrupter
Integrated GFCI exceeds U.L. requirements for safety by protecting your unit from shocks and circuit breaks
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding in the outdoors
Sabbath mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 96 hours
Sealed back
No exposed electrical components allow safe use in the outdoors
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.39 lbs. |
| Total of Cubes | 10.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.39 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.6 cu.ft. (130 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101058665 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 3.5" (9 cm) |
| Compressor Step Width | 19.0" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.75" (12 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















