24" Wide Built-In Outdoor All-Refrigerator - CL68ROS
Key Features
Weatherproof design
Frost-free operation
Factory installed lock
304 grade stainless steel exterior
Built-in capable
Gallon storage
Adjustable frosted glass shelves
Door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Weatherproof design
Frost-free operation
Factory installed lock
304 grade stainless steel exterior
Built-in capable
Gallon storage
Adjustable frosted glass shelves
Door storage
White LED lighting
Temperature alarm
Reversible door
Digital thermostat
Caster set
Professional handle
Stainless steel kickplate
Open door alarm
Fully finished cabinet
Fan-forced cooling
Energy conservation mode
Temperature Memory Function
100% CFC free
Sealed back
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24.13 in. |
| Weight | 97 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 143.02 lbs. |
| Total of Cubes | 11.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 143.02 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 34.5" (88 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.13" (61 cm) |
| Depth with Handle | 25.75" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.5" (116 cm) |
| Capacity | 5.7 cu.ft. (161 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 306.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 97.0 lbs. (44 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101046587 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gallon Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.4oz. |
| High Side PSI | 277.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Wheel Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 28.0" (71 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.25" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 4.63" (12 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online











