24" Wide Outdoor 2-Drawer All-Refrigerator, ADA Compliant - ADRD241OS
24" Wide Outdoor 2-Drawer All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: ADRD241OS

















24" Wide Outdoor 2-Drawer All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: ADRD241OS
Key Features
2-Drawer All-Refrigerator
ADA compliant design
Weatherproof design for outdoor use
Built-in capable
Stainless steel drawers
Panel-ready drawer fronts
Professional handles
Frost-free
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
2-Drawer All-Refrigerator
24" wide 3.7 cu.ft. all-refrigerator with two gliding drawers
ADA compliant design
Sized just under 32" high to allow installation under lower ADA compliant counters
Weatherproof design for outdoor use
Durable construction allows safe installation in outdoor kitchens
Built-in capable
Front-breathing design allows you to make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets in 24" wide openings
Stainless steel drawers
Drawer interiors and exteriors are fully constructed from 304 grade stainless steel for weatherproof durability and elegant style
Panel-ready drawer fronts
Drawers accept overlay panels (size: 23.43" x 14.1" at 3/4" thick) to let you seamlessly blend the refrigerator into cabinetry design
Professional handles
Sleek stainless steel handles add an elegant touch to any setting
Frost-free
No-frost operation for minimum user maintenance
Digital thermostat
Electronic controls located on the top drawer ensure intuitive temperature management, with an external readout that can switch from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Interior lighting
Elegant LED lighting in a gentle white hue illuminates the top drawer for an easy view of the interior
Fan-forced cooling
Provides for efficient, even cooling of the entire unit
Drawer dividers
Two adjustable dividers provide flexibility when organizing the interiors
Sliding basket
Removable chrome basket included for added storage convenience
Temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
Open drawer alarm
Audible alarm will sound if either drawer is left open longer than one minute
Sabbath mode
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours during periods of observance
Child lock
Disables digital controls after two minutes of activity for added safety
Temperature memory function
Unit will restore the most recent temperature settings after losing power
Right-angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability and added protection from the elements
Fully finished black exterior cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Anti-tip bracket
Included and recommended for user-installation to reduce the risk of tipping
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards to allow use in commercial establishments
Matching freezer
Pair with the ADFD243 freezer to create a complete 2-drawer undercounter set
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 31.88" (81 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 23.88" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.25" (87 cm) |
| Capacity | 3.7 cu.ft. (105 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel/Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 185.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 106.0 lbs. (48 kg) |
| Shipping Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101088167 |
Refrigerator Features
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | Drawer |
| Height Adjustable | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33 dB |
Drawer Dimensions
| Interior Height 1 | 8.0" (20 cm) |
| Interior Width 1 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Depth 1 | 14.5" (37 cm) |
| Interior Height 2 | 8.0" (20 cm) |
| Interior Width 2 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Depth 2 | 14.5" (37 cm) |
Dimensions
| Compressor Step Height | 4.0" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.5" (9 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 31.88 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 106 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.38 in. |
| Shipping Height | 36.88 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 120.65 lbs. |
| Total of Cubes | 9.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 120.65 lbs. |
Overview Refrigerator Features Drawer Dimensions Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.88" (81 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 23.88" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.25" (87 cm) |
| Capacity | 3.7 cu.ft. (105 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel/Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 185.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 106.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101088167 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | Drawer |
| Height Adjustable | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.38oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 43ºF |
| Sound Level | 33 dB |
| Interior Height 1 | 8.0" (20 cm) |
| Interior Width 1 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Depth 1 | 14.5" (37 cm) |
| Interior Height 2 | 8.0" (20 cm) |
| Interior Width 2 | 17.0" (43 cm) |
| Interior Depth 2 | 14.5" (37 cm) |
| Compressor Step Height | 4.0" (10 cm) |
| Compressor Step Width | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.5" (9 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










