18" Wide 2-Drawer All-Refrigerator - ADRD18H34
18" Wide 2-Drawer All-Refrigerator
Model: ADRD18H34
















18" Wide 2-Drawer All-Refrigerator
Model: ADRD18H34
Key Features
18" wide drawer refrigerator
Stainless steel construction
Commercially approved
Panel-ready drawer fronts
Built-in capable
Professional handles
Indoor/Outdoor compatible
Frost-free
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
18" wide drawer refrigerator
Two-drawer design in a unique 18" width ideal for undercounter spaces
Stainless steel construction
Complete 304 grade stainless steel inside and out to ensure lasting durability with a luxurious look
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use
Panel-ready drawer fronts
Drawers can be customized with overlay panels sized (at 14" H x 17.7" W at 3/4" thick) to match or accent existing cabinetry
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
Professional handles
Stainless steel handles add style to any setting
Indoor/Outdoor compatible
Durable, weatherproof construction designed to hold up to the elements
Frost-free
No-frost operation for minimal user maintenance
Interior lighting
Soft LED lighting makes for easy viewing of each drawer’s contents
Digital thermostat
Electronic controls for seamless temperature management, with readout in either Celsius or Fahrenheit
Digital display
Large display allows for easy readability and unit control
Temperature alarm
Alarm alerts you if the unit’s temperature goes beyond recommended high and low temperature ranges
Open drawer alarm
Audible alarm sounds if the drawers are left open for more than five minutes
Sabbath mode
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Drawer dividers
Each drawer includes an adjustable divider to allow easier organization of your storage
Holds tall bottles
Lower drawer has a 10.5" height to accommodate taller bottles as needed
Right-angle plug
Space-saving plug allows unit to sit flush against the wall
Sealed back
Ensures easier cleanup and a better fit with no exposed coils in the rear
Fan-forced cooling
Provides for efficient, even cooling of the entire unit
Soft-close drawers
Anti-slam drawers allow you to gently push to close
Anti-tip bracket
Included bracket recommended for installation to help prevent tipping for added safety
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.0" (94 cm) |
| Capacity | 3.4 cu.ft. (96 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel/Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 259.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101088914 |
Refrigerator Features
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | Drawer |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Interior Drawers Qty | 2 |
| Temperature Range | 34 to 65°F |
| Sound Level | 34.3 dB |
Drawer Dimensions
| Interior Height 1 | 8.75" (22 cm) |
| Interior Width 1 | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Interior Height 2 | 10.5" (27 cm) |
| Interior Width 2 | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth 2 | 17.5" (44 cm) |
Dimensions
| Compressor Step Height | 5.75" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.75" (12 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 17.75 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.75 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 101.69 lbs. |
| Total of Cubes | 8.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 101.69 lbs. |
Overview Refrigerator Features Drawer Dimensions Dimensions
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 18.0" (46 cm) |
| Width | 17.75" (45 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.0" (94 cm) |
| Capacity | 3.4 cu.ft. (96 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel/Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 259.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101088914 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | Drawer |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Drawers | Yes |
| Interior Drawers Qty | 2 |
| Temperature Range | 34 to 65°F |
| Sound Level | 34.3 dB |
| Interior Height 1 | 8.75" (22 cm) |
| Interior Width 1 | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth 1 | 17.5" (44 cm) |
| Interior Height 2 | 10.5" (27 cm) |
| Interior Width 2 | 12.75" (32 cm) |
| Interior Depth 2 | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 5.75" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.75" (12 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










