24" Wide Built-In Outdoor Kegerator - SBC695OSTRIPLE
24" Wide Built-In Outdoor Kegerator
Model: SBC695OSTRIPLE










24" Wide Built-In Outdoor Kegerator
Model: SBC695OSTRIPLE
Key Features
Commercially approved
Weatherproof design
Triple tap system
Built-in capable
Complete tap kit
Full-sized beer dispenser
Reversible door
Factory installed lock
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and meets UL-471 for use in foodservice settings
Weatherproof design
Solid construction allows placement in the outdoors
Triple tap system
Triple draft tower allows you to serve from three 1/6 (sixtel) sized kegs
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
Complete tap kit
Includes a 5 lb. CO2 tank and regulator, triple tap draft arm, Sankey American tap, connection hardware, and cleaning kit
Full-sized beer dispenser
Large interior can accept a full half barrel keg, two slim quarter kegs, or up to three sixth barrel or Cornelius style kegs
Reversible door
User-reversible door swing allows you to easily adjust to better accommodate your setting
Factory installed lock
Keyed lock for added security (2 keys included)
Self-closing door
Closing mechanism helps to ensure the door isn't left open to expose kegs to ambient temperature
Stainless steel exterior
Door and cabinet are wrapped in 304 grade stainless steel for lasting durability in the outdoors
Professional handle
Blade style handle in brushed stainless steel matches many popular styles of cabinetry and grill details
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management for optimum beer storage, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit
Casters included (ship unassembled)
Sturdy caster set lets you convert the beer dispenser for mobile use
Stainless steel guard rail
Durable railing makes it easier to neaten service
Hammered aluminum interior
Added durability for long-lasting use
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the unit goes out of range
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
LED lighting
Interior LED lighting automatically illuminates when the door is opened, making it easier to set up your keg
Sealed back
Space saving design with easier cleanability and added protection from the elements
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Open door alarm
Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 146.3 lbs. |
| Total of Cubes | 11.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 146.3 lbs. |
Overview Kegerator
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.88" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.75" (121 cm) |
| Capacity | 6.04 cu.ft. (171 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060910 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 52.13" (132 cm) |
| Number of Taps | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 220.0 |
| Low Side PSI | 43.0 |
| Inter Height | 27.0" (69 cm) |
| Interior Width | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth | 21.25" (54 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 9.63" (24 cm) |
| Compressor Step Depth | 2.5" (6 cm) |
| Wheel Qty | 4 |
| Surface | Stainless Steel |
| Temperature Range | 32º to 50ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










