24" Wide Built-In Outdoor Kegerator - SBC695OSNK
Key Features
Built-in capable
Commercially approved
No tap kit included
Weatherproof design
Stainless steel exterior
Full-sized beer dispenser
Automatic defrost
Digital thermostat
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and meets UL-471 for use in foodservice settings
No tap kit included
Install your own tapping system for a customized beer cooler
Weatherproof design
Solid construction allows placement in the outdoors
Stainless steel exterior
Door and cabinet are wrapped in 304 grade stainless steel for lasting durability in the outdoors
Full-sized beer dispenser
Large interior can accept a full half barrel keg, two slim quarter kegs, or up to three sixth barrel or Cornelius style kegs
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management for optimum beer storage, with a readout viewable in Celsius or Fahrenheit
Factory installed lock
Keyed lock for added security (2 keys included)
Professional handle
Blade style handle in brushed stainless steel matches many popular styles of cabinetry and grill details
Stainless steel guard rail
Durable railing makes it easier to neaten service
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Hammered aluminum interior
Added durability for long-lasting use
Self-closing door
Closing mechanism helps to ensure the door isn't left open to expose kegs to ambient temperature
Casters included (ship unassembled)
Sturdy caster set lets you convert the beer dispenser for mobile use
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the unit goes out of range
LED lighting
Interior LED lighting automatically illuminates when the door is opened, making it easier to set up your keg
Reversible door
User-reversible door swing allows you to easily adjust to better accommodate your setting
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Open door alarm
Alarm sounds if the door is left open for more than 60 seconds
Sealed back
Space saving design with easier cleanability and added protection from the elements
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 146.3 lbs. |
| Total of Cubes | 11.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 146.3 lbs. |
Overview Kegerator
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.88" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.75" (121 cm) |
| Capacity | 6.04 cu.ft. (171 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059211 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height with Tap | 50.38" (128 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.76 oz. |
| High Side PSI | 220.0 |
| Low Side PSI | 43.0 |
| Inter Height | 27.0" (69 cm) |
| Interior Width | 20.38" (52 cm) |
| Interior Depth | 21.25" (54 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 9.63" (24 cm) |
| Compressor Step Depth | 2.5" (6 cm) |
| Wheel Qty | 4 |
| Surface | Stainless Steel |
| Temperature Range | 32º to 50ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














